ایکس تموس المنت

سبک عنصر پست ماسونری

BridgeClub_BK2237-2000x1333px

ویژگی های دوچرخه و تاریخچه آن

دوچرخه (به انگلیسی: Bicycle)

یک وسیله نقلیهٔ پدالی است که با نیروی انسان حرکت می‌ کند. دوچرخه دارای دو چرخ متصل به یک شاسی است که یک چرخ در جلو و یک چرخ در عقب قرار دارد. بنا بر ضابطه اتحادیه جهانی دوچرخه‌ سواری زین دوچرخه باید در سطحی بالاتر از پدال‌ ها قرار گرفته باشد.

تاریخچه

به سختی بتوان اختراع دوچرخه را به شخص یا محل خاصی نسبت داد. دوچرخه امروزی (مجهز به پدال و زنجیر انتقال نیرو) محصول یک روند طولانی از نظر زمانی و یک سطح گسترده ، از نظر جغرافیایی است. در کل شاید بتوان « روروک » را نوعی دوچرخه ابتدایی فرض کرد که بتدریج، به دوچرخه امروزی تکامل پیدا کرده است. با این حال مواردی از این سیر تکاملی در تاریخ ثبت شده است. برای مثال در حدود سال ۱۸۲۰ میلادی، یک آلمانی بنام (Baron Karl von Drais) یک مدل چوبی از وسیله نقلیه ای ساخت که تنها بر روی ۲ چرخ حرکت می کرد.اگرچه دوچرخه «درایز» دارای پدال نبود اما بعضی ها این نمونه را به عنوان اولین دوچرخه می شناسند. در ادامه یک آهنگر اسکاتلندی ، بنام (Kirkpatrick MacMillan) در سال ۱۸۳۹مدلی آهنی ساخت. هر چند در مورد این ادعا اختلاف نظر وجود دارد اما بطور اتفاقی در سال ۱۸۴۲ یک روزنامه در گلاسکو ، اولین حادثه با این نوع دوچرخه در ترافیک را گزارش داده است. در اوایل دهه ۱۸۶۰ یک فرانسوی به نام ( Pierre Michaux ) همراه دستیارانش با افزودن پدالی که مستقیماً به یک چرخ بزرگِ جلو متصل بود ؛ طرح و ساخت دوچرخه را متحول کرد . این مدل ، اولین نمونه از دوچرخه بود که به خط تولید انبوه رسید. در دهه ۱۸۹۰میلادی پیشرفت دوچرخه شتاب گرفت و بدنبال چند اختراع پی در پی ، دوچرخه هایی به بازار آمد که مجهز به «زنجیر پدال» بودند و توسط گردش چرخ عقب حرکت می کردند .این دوچرخه ها به دوچرخه های امروزی شباهت بیشتری داشتند.

قبل از اقدام برای خرید دوچرخه لازم است تا از مناسب بودن آن در همه جهات، به خصوص سایز و اندازه مطمئن شوید. یک دوچرخه نامناسب می ­تواند علاوه بر ایجاد احساس ناراحتی و فشردگی، انرژی زیادی نیز از شما بگیرد. پس یکی از شرایط مهم برای لذت بردن از دوچرخه سواری، اطمینان خاطر در مورد متناسب بودن اجزای دوچرخه از جمله بدنه ، زین، فرمان و رکاب با توده بدنی شما است.

یک دوچرخه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

1.تنه دوچرخه

تنه دوچرخه باید دقیقا متناسب با بدن شما باشد، در غیر این صورت دوچرخه سواری برای شما تبدیل به کاری طاقت فرسا و عذاب آور خواهد شد. اگر تنه دوچرخه برای شما کوچک باشد و در آن فشرده شده باشید، پاهای شما فضای کافی برای رکاب زدن نخواهد داشت و در مقابل اگر تنه دوچرخه بزرگتر از نیاز شما باشد نیز امکان چرخش کامل پا بر روی پدال فراهم نمی­ شود و در هردو حالت از تمام توان خود برای دوچرخه سواری بهره مند نمی ­شوید. یک راه ساده برای بررسی اندازه تنه این است: در حالی­ که پاهای شما ،حدودا 2/5 سانتیمتر (معادل 1 اینچ) و یا کمی بیشتر بود،می توان نتیجه گرفت این سایز از تنه مناسب شماست. البته این اندازه در مورد دوچرخه های مسابقه، گردشگری و هیبرید صادق است و در مورد دوچرخه های کوهستان این فاصله باید بیشتر باشد. در مورد انتخاب دوچرخه برای کودکان نیز اگر کودک بر روی زین نشسته باشد و نوک انگشت پایش به زمین برسد و درعین حال به راحتی بتواند فرمان را در دست بگیرد، می توانید از مناسب بودن اندازه تنه برای کودک خود تا حدودی مطمئن شوید. ضمنا باید فاصله 25-20 میلیمتری بین میله بالای تنه و وسط پای کودک نیز در حالت ایستاده بررسی شود.

2.موقعیت زین

برخی دوچرخه سواران زین را کمی رو به جلو و یا رو به عقب تنظیم کرده و در این موقعیت احساس راحتی می ­کنند ولی اکثریت ترجیح می دهند که زین دوچرخه صاف و بدون زاویه باشد تا  هنگام سوار شدن بر روی زین احساس راحتی بیشتری کنند. بررسی این موضوع که کدام حالت زین برای شما مناسب تر است، کاملا شخصی است و با آزمون و خطای خود شخص ، چگونگی تنظیم زین مشخص می­ شود. اما اساسا تنظیم زین باید به گونه ای باشد که پاها به راحتی روی پدال قرار گیرند و فضای کافی برای جا به جایی آنها در دسترس باشد. اگر زین طوری تنظیم شود که برای قرارگرفتن پاها بر روی پدال نیاز به جا به جایی نشیمن­ گاه در هر حرکت باشد، نامناسب است.

3.فرمان دوچرخه

موقعیت قرارگیری فرمان بسیار مهمتر از آن است که دوچرخه سواران مبتدی تصور می­ کنند. زاویه نامناسب فرمان می ­تواند منجر به کمردرد، کشیدگی عضلات شانه و یا ایجاد درد در ناحیه مچ دست شود. به طور کلی فرمان ها متناسب با سایز دوچرخه و در عرض های مختلف طراحی و تولید می شوند. در دوچرخه ­های کوهستان، عرض فرمان بیشتر است. فرمان ها می ­توانند در ارتفاع­ های مختلف نیز تنظیم شوند. برای مثال دوچرخه های جاده، فرمان در ارتفاعی معادل یک اینچ پایین ­تر از بلندترین قسمت زین قرار می ­گیرد و این در حالیست که برای دوچرخه های کوهستان، این ارتفاع کمتر نیز می شود زیرا مرکز ثقل را پایین آورده به دوچرخه سوار کمک می ­کند تا در عین تسلط بر دوچرخه به جلو خم شود. در دوچرخه های هیبرید برای دسترسی به موقعیت نسبتا عمودی بدن،فرمان در ارتفاع بالاتری تنظیم می­ شود. موقعیت عمودی بدن به شما این امکان دید وسیع تر اطراف را می­ دهد، هرچند در این شرایط بدن از آیرودینامیک کمتری برخوردار است اما می ­توانید با تنظیم مجدد ارتفاع فرمان و پایین بردن آن در روزهای بادی، از ورود باد با سرعت زیاد به مجاری تنفسی جلوگیری کنید. به طور کلی اگر ترجیح می ­دهید در موقعیت رو به جلو دوچرخه سواری کنید باید فرمان را هم سطح زین تنظیم کنید. در هرحال همیشه به حداقل علامت درج شده روی فرمان دقت کنید و هرگز فرمان را بالاتر از آن نصب نکنید، زیرا در غیر اینصورت امکان دارد میله فرمان به درستی در بدنه قرار نگیرد.

4.چرخ ­ها

اندازه چرخ در واقع همان قطر چرخ و تایر آن است و معمولا در جدار داخلی تایر نوشته می شود. برای مثال 26×2/2 سایز استاندارد چرخ، برای دوچرخه کوهستان است و عدد 26 نشان­ دهنده قطر رینگ و 2/2 ضخامت تایر آن است. چرخ ها بر حسب نحوه استفاده در گروه های Off Road , On Road ,Touring و BMX  طبقه بندی می ­شوند. برای مثال چرخ­ هایی که برای پرش از موانع در BMX  استفاده می شوند باید برای تحمل فشار بیشتر، سطح کوچکتری داشته باشند. اندازه استاندارد چرخ های دوچرخه کوهستان معمولا559 میلی متر (معادل 26اینچ) یا622 میلی ­متر (معادل 29 اینچ) است و از آنجا که اولین بار در ایالات متحده آمریکا تولید شده، اندازه آن معمولا بر حسب اینچ بیان می ­شود. در دوچرخه های جاده،گردشگری و اکثر دوچرخه ­های هیبریدی معمولا از تایر c700 که ضخامتی برابر 736/6 میلیمتر(29 اینچ)دارد استفاده می­ شود. هرچند که عملا در بسیاری از موارد، ضخامت این تایر حدود 25-18 میلی متر کمتر از عدد ذکر شده است. هرچه لبه طوقه پهن تر باشد، استفاده از دوچرخه راحت تر خواهد بود، به همین خاطر برخی از ورزشکاران رشته های سه گانه و چندگانه استفاده از تایر c650 را ترجیح می ­دهند تا به این وسیله تسلط خود بر روی دوچرخه را افزایش دهند. در دوچرخه هایBMX  هم معمولا استفاده از هردو سایز 500 میلیمتر (20اینچ) و 600 میلیمتر (24اینچ) رایج است. در مورد دوچرخه کودکان، دامنه تغییرات قطر تایر با سن کودک در ارتباط است. قطر مناسب برای کودکان 5-3 ساله، 300 میلیمتر (12اینچ)، کودکان 7-5 سال، 400میلیمتر (16اینچ) و 10-7 سال نیز 500 میلیمتر (20 اینچ) است. در مورد کودکان بالای 10 سال می ­توان از تایرهایی که برای بزرگسالان به کار می ­رود (قطر 600 یا 700 میلیمتر) استفاده نمود.

5.طبق قامه و پنجه رکاب

یکی از نکات مهم در دوچرخه سواری ، استفاده از تمام نیروی مصرفی در راستای پیش بردن دوچرخه و جلوگیری از اتلاف انرژی دوچرخه سوار است. برای دست یابی به این منظور باید از درست قرارگرفتن پا بر روی پنجه رکاب و انتقال تمام نیروی مصرفی به طبق قامه، برای جلو بردن دوچرخه مطمئن شوید. نوع رایج طبقه قامه ها طوری طراحی می­ شوند که برای استفاده از آن­ ها نیازمند پنجه رکاب هستید. استفاده از پنجه رکاب این امکان را به شما می ­دهد تا با کفش های معمولی ورزشی نیز بتوانید دوچرخه سواری کنید و نیازی به کفش مخصوص دوچرخه سواری نخواهید داشت. در دوچرخه های کوهستانی طراحی شده با این سیستم، از پنجه رکاب دوطرفه استفاده می­ شود. طراحی این پنجه رکاب به گونه ای است که کفش به خوبی در ان قرار می­ گیرد. برخی دیگر از طوقه ها به گونه ای طراحی می­ شوند که نیازی به پنجه رکاب ندارند(clipless pedals)، ولی برای استفاده از آن ها نیازمند کفش مخصوص دوچرخه سواری می­ باشید تا توسط میخی که ته کفش تعبیه شده پا بر روی طبق قامه ثابت شود.

num-filter ررر

کربن گیری و گرفتن آب سیاه فیلتر تصفیه آب

درون بعضی از فیلترهای دستگاه تصفیه آب ، دانه های کربن وجود دارد. این دانه های کربن به روش جذب سطحی ، برخی از آلودگی ها و عناصر مضر در آب را حذف میکنند از جمله کلر . مطالعه بیشتر در مورد کربن فعال >>> کربن فعال چیست و چگونه آب را تصفیه میکند ؟ 

کربن فعال پودری - مهندسین مشاور مهاب زیست

 

کربن فعال در اولین لحظه که آب از آن میگذرد ، به اصطلاح شسته میشود و مقدار زیادی دانه های بسیار ریز کربن وارد آب شده و از فیلتر خارج میشود . رنگ آب سیاه میشود و کاملا دانه های بسیار ریز در آب مشخص هستند . معمولا این آب سیاه بعد از عبور حدود 5 لیتر آب ، تمام میشود و دیگر اثری از آن وجود نخواهد داشت . هرچه کیفیت فیلتر بالاتر باشد ، مقدار آب سیاه کمتر است و همچنین آب سیاه با مقدار کمتری آب شستشو از بین خواهد رفت . در دستگاههای تصفیه اب خانگی رایج در بازار ، فیلتر مرحله 2 (GAC) و فیلتر مرحله 5 (POST CARBON) از کربن فعال ساخته شده اند و حتما نیاز به کربن گیری دارند . در شکل زیر محل فیلتر 2 و 5 مشخص است .

مطابق با گفته های بالا ، چون فیلتر 2 و فیلتر 5 ، کربن فعال هستند ، بنابراین نیاز به کربن گیری و یا اصطلاحا حذف آب سیاه را دارند . بهتر است یک ظرف در زیر هوزینگ مرحله 3 قرار دهید تا آب سیاه فیلتر 2 ، از آنجا وارد ظرف شود و بعد از اینکه چند بار این عمل را انجام دادید و آب خروجی کاملا بی رنگ و شفاف شد ، فیلتر مرحله  3 را در جای خود ببندید . همین کار را برای فیلتر مرحله 5 نیز انجام دهید تا آب کاملا بی رنگ شود .  در ویودیو مقابل ، آموزش کامل تعویض فیلترها نمایش داده شده است >>> آموزش تعویض اصولی فیلترهای تصفیه آب خانگی

گر آب سیاه را نگیرید ؛ دانه های ریز کربن به درون ممبران خواهند رفت و خرابی زودهنگام فیلتر ممبران را خواهید داشت . همچنین راه یافتن آب سیاه به درون مخزن ، علاوه بر خرابی مخزن ، سبب جلبک زدن و افت کیفیت آب درون مخزن میشود . بنابراین حتما توصیه میشود که در هنگام تعویض فیلترها ، آب سیاه فیلترهای مرحله 2 و مرحله 5 را کاملا بگیرید . اگر این کارها را انجام ندادید و اکنون دانه های سیاه رنگ در آب پدیدار میشود ، بهتر است برای رفع مشکل اقدامات زیر را انجام دهید .

1- لوله متصل به مخزن را باز کنید و تمام آب مخزن را خالی کنید

2- فیلتر شماره 3 را باز کنید و آنرا بشویید و همچنین کربن گیری فیلتر 2 را مجددا انجام دهید .

3- فیلتر پنجم و ششم را باز کنید و در جهت معکوس آب را وارد آنها کنید تا آب سیاه به طور کلی خارج شود.

4- بهتر است فیلتر ممبران ( فیلتر شماره 4 ) را نیز باز کنید و درون هوزینگ آنرا شستشو دهید .

چنانچه در هنگام تعویض فیلترها ، آب سیاه فیلتر پنجم گرفته نشود ، دانه های مشکی رنگ ممکن است حتی تا چند هفته ، در آب خروجی دیده شود و همچنین اگر مقدار دانه های سیاه زیاد باشد، سبب کیپ شدن فیلتر پنجم و ششم میشود و مسیر آب بسته میشود و یا افت فشار خروجی را پدید می آورد .

میزان مطلوب و مناسب سختی آب و TDS جهت آشامیدن چقدر است؟

آب خوب و سالم جهت آشامیدن شاخصهای زیادی دارد از جمله سختی ، PH ، میزان دقیق هر کدام از یونهای خوب و بد ، طعم ، بو ، عدم آلودگی میکروبی و …

یکی از فاکتور های اصلی و شاخص های مهم آب آشامیدنی ، میزان TDS آن است . TDS مجموع کل املاح موجود در آب را بیان میکند .در آب مقطر TDS برابر با صفر است و هرچه این عدد بالاتر رود میزان املاح بیشتر میشود و اصطلاحا آب سخت تر میشود .

شاخص های آب استاندارد جهت آشامیدن در استانداردهای مختلف به وضوح ذکرشده است (طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی حداکثر مجاز TDS آب 1000 است ) .  اما آب مطلوب تقریبا در هیچ استانداردی به صراحت گفته نشده است به دلیل اینکه نسبی می باشد و همچنین نیاز به مطالعات و تحقیقات بسیار پیشرفته پزشکی داشته که تاکنون به انجام آن موفق نشده اند اما تقریبا در همگی استانداردها و مطالعات به لزوم پایین بودن TDS آب اشاره شده است .

آنچه واضح است تقریبا در اغلب استانداردها به خطرات ناشی از آب با TDS بالای 500 اشاره میشود و هیچکدام آشامیدن این آب را با وجود استاندارد بودن ، توصیه نمیکنند .

حداقل میزان TDS مطلوب آب نیز 50 میباشد و کمتر از این مقدار توصیه نمیشود .

( توجه شود که مطلوب با استاندارد متفاوت است مثلا میزان PH مناسب آب 6.5 تا 9 میباشد ولی میزان مطلوب آن برای بدن 7.5 تا 8.5 است )

آبها تقریبا در TDS بالای 170 ایجاد رسوب محسوسی خواهند داشت و حداکثر TDS آب مطلوب جهت آشامیدن را حدود 150 ذکر میکنند .

لازم به ذکر است یکی از بهترین ملاک های ما میتواند آب چشمه های طبیعی باشد که TDS اکثر آنها در محدوده 80 تا 150 میباشد ( بجز موارد استثناء و چشمه های معدنی خاص )

همچنین بر طبق مطالعات ، مشخص شده که رابطه معنا داری بین سنگ کلیه و سنگ مثانه با سختی آب وجود دارد ( نظر پزشکان متخصص کلیه و مجاری ادراری ) و مشاهده شده در مناطق با آبهای سخت ، شدت و تعداد بیماران مبتلا به آنها بالاتر میرود و گاهی کلیه بعضی از افراد حساسیت بالایی به کلسیم دارد و سریعا سنگ ساز میشود و تنها مزیت آبهای سخت ، تسریع بهبود شکستگی استخوانها به علت وجود کلسیم بالاست .

و همچنین اکثر متخصصان علم تغذیه و پزشکان بر این باورند که بدن بیشتر به آب سالم احتیاج دارد و سپس املاح آن درواقع آب سالم و بهداشتی در اولویت است . چرا که حیات بدن در آب است و تمام فعالیت شیمیایی بدن بدون آب مختل میشود و وجود آب سالم در همه بخش های بدن و بافت ها لازم و ضروری است . ( به عنوان مثال اگر آب دارای سطح نیترات بالا باشد ، این نیترات به بافت ها و خون انتقال می یابد که عوارض بسیار زیادی از جمله عدم اکسیژن رسانی مطلوب به بافت ها و … خواهد داشت )

آبی که از دستگاه های تصفیه آب بدست می آید اگر سختی پایینی داشته باشد (کمتر از 50 ) کمی تلخ میشود و همچنین بخاطر از دست دادن قسمت اعظم املاح آن کمی اسیدی میشود که یکی از بزرگترین عیب‌های دستگاههای تصفیه آب به عقیده کارشناسان است و خوشبختانه با بالابردن TDS آب خروجی ، این عیب به راحتی رفع خواهد شد و بنابراین آب با TDS کمتر از 50 توصیه نمی شود . همچنین آبهای با TDS بسیار پایین ممکن است باعث ریزش مو و بیماریهای قلبی و … شود البته به طور کلی هنوز اثبات نشده است که آبهای با TDS پایین ، برای بدن مشکل دارند یا ندارند اما بهتر است از آبهای با TDS بسیار پایین استفاده نشود

دیگر مشکل بسیار بزرگ آب های خالص ( آب با TDS بسیار پایین ) این است که به علت خالص بودن ظرفیت انحلال پذیری بسیار بالایی دارند که حتی محققان از حل شدن مقداری پلاستیک ظروف نگهداری در این آب را تایید کرده اند و همچنین رفتارهای بسیار زیاد دیگری نیز میتوان برای این آب در نظر گرفت که بحثی طولانی و تخصصی دارد و برای بدن مطلوب نیستند .

میزان سختی دستگاههای تصفیه آب خانگی باید در محدوده استاندارد تنظیم شود

بنابراین بر اساس تجربه و مطالعات صورت گرفته ، ما میزان مطلوب TDS آب دستگاه تصفیه آب خانگی را در محدوده 50 تا 170 (ppm) اعلام میکنیم

 

ipmGCHN9hh8P2pD_

املاح محلول در آب (TDS)

منظور از TDS ” کل مواد جامد محلول در آب (Total dissolved solids) ” یا غلظت املاح آب است که برابر مجموع غلظت همه یونهای موجود در آب میباشد .
برای اندازه گیری کل مواد جامد محلول در آب ، آبی را که از صافی مخصوص عبور داده شده و مواد معلق و کلوییدی آن گرفته شده را به عنوان نمونه انتخاب میکنند و سپس حجم دقیقی از آن آب را در یک بوته چینی دقیقا وزن شده ریخته و در دمای 110 درجه سانتیگراد تبخیر و خشک میکنند . تفاوت وزن بوته قبل از ریختن نمونه و پس از خشک شدن نمونه روی آن وزن کل مواد جامد محلول در نمونه آب را نشان میدهد که اگر بر حجم نمونه تقسیم شود غلظت املاح آب به دست میاید که معمولا بر حسب  ppm یا میلی گرم در لیتر گزارش میشود .
برای سنجش TDS امروزه از دستگاههای خاصی استفاده میشود که به صورت آنی میزان TDS اب را نشان میدهد . البته این دستگاهها در محدوده دمایی خاصی دقت لازم رو داشته و از خاصیت هدایت الکتریکی و رابطه آن با TDS میزان سختی آن را نمایش میدهد .
یک نمونه از این دستگاهها را در زیر مشاهده مینمایید .

خرید و قیمت دستگاه TDS متر قلمی (سختی سنج آب) | ترب

 

میزان مطلوب TDS اب برای اشامیدن در محدوده 50 تا 170 میباشد و همچین نوشیدن آب با سختی بالاتر از 500 توصیه نمیشود و از اب بالایی 2000 هرگز استفاده نکنید .

TDS آب های شور در حدود 10000 میباشد .

TDS آب دریا در حدود 40000 میباشد .

TDS آب چشمه های کوهستانی در محدوده 80 تا 160 میباشد .

 منبع : کتاب اصول تصفیه آب ، تالیف دکتر محمد چالکش امیری

Researchers-develop-E.-coli-strain-that-eats-carbon-dioxide-feature

تفاوت قیمت فیلترهای تصفیه آب در چیست و چه فرقی دارند؟

سوالی که بسیار پرسیده می شود و جواب قانع کننده ای اغلب شنیده نمی شود . واقعا تفاوت در چیست و قیمت چند برابری فیلترها برای چیست؟

 

فیلترهای دستگاه تصفیه آب ، رکن اصلی در دستگاه تصفیه آب هستند . اگر فیلترها کیفیت خوب نداشته باشند و یا مطلوب نباشد ، توقع نداشته باشید که آب خوبی در خروجی داشته باشید و حتی میتواند مضر نیز باشد . آب از میان همین فیلترها عبور میکند و هر فیلتر ، مقداری از مواد مضر درون آب را از آب حذف می کند تا در نهایت آب مطلوبی را در خروجی دستگاه تصفیه آب داشته باشیم . اگر فیلتر نتواند بخوبی مواد مضر درون آب را حذف کند و یا خودش مواد مضری را به درون آب اضافه کند ، بنابرین این فیلتر دارای کیفیت مطلوب نیست .همانند دیگر کالاها ، در بازار انواع فیلترهای نامرغوب و مرغوب وو لوکس وجود دارد . در زمان خرید حتما دقت کنید که از محصول باکیفت و مرغوب استفاده کنید و در باب سلامتی خود ریسک نکنید . >>> خرید انواع فیلترهای تصفیه اب خانگی

تفاوت قیمتی که در مورد با فیلترهای تصفیه آب می بینید ناشی از چند چیز است که در زیر چند مورد را ذکر میکنیم :

1- استفاده از مواد اولیه مرغوب و نامرغوب

مواد اولیه که در فیلترها استفاده می شود ، اهمیت فوق العاده بالایی دارد و مهمترین ملاک در تعیین قیمت کالاست . فیلترهای تصفیه آب عمدتا کربنی هستند . نوع کربن بکار رفته در فیلترها ، حتما باید گیاهی باشد و اولویت با پوست نارگیل است زیرا بیشترین جذب و تصفیه را دارد . در بعضی از فیلترها از کربن فعال گیاهی اما با درجه پایین استفاده میکنند و در بعضی دیگر از کربن معدنی و صنعتی . کربن معدنی و صنعتی بسیار خطرناک است . فیلترهای خوب و مرغوب ، بخوبی طعم و بوی آب را اصلاح می کنند و مواد مضر را از آب حذف میکنند و فیلترهای نامرغوب حتی گاهی ممکن است مواد مضری را به آب اضافه کنند که حتی ممکن است دیده نشود و یا احساس نشود اما شما آنرا مصرف میکنید .

کربن فعال در حذف آلاینده ها - دانش آب l آکادمی علوم و مهندسی آب کربن فعال فرآیند جذب سطحی را ممکن می سازد

 

2- تعرفه واردات و هزینه های حمل و نقل

کالاهای وارداتی مشمول پرداخت مالیات هستند و هزینه حمل و نقل آنها بالاست و به همین علت کمی قیمت آنها بالاتر خواهد بود . محصولات تولید داخل ، قیمت پایین تری خواهند داشت و هزینه های جانبی آنها کمتر خواهد بود و به همین علت قیمت تمام شده آنها کمتر خواهد بود .

3- برند بودن و یا محصول معمولی

اگر فیلتری وارادتی باشد و اصل باشد و از برند شناخته شده باشد ، قاعدتا بدلیل برند بودنش کمی هزینه آن بالاتر خواهد بود . به عنوان مثال برند FLUXTEK یا AquaJoy و … . اگر فیلتری برند نباشد مسلما قیمت نهایی آن کمتر خواهد بود مثال مناسب برای اینگونه فیلترها برند C.C.K یا  SOFT WATERیا فردی مکس هستند . برخی از فیلترها نیز ، دارای برند ساختگی هستند تا به این روش آن محصول را با قیمت بالاتر به فروش برسانند که تعداد این نوع محصولات بسیار زیاد است و در هنگام خرید بسیار مراقب باشید .

4- کنترل نهایی کیفیت و بررسی فیلترها

برخی از کمپانی ها ، به صورت مستمر محصولات تولیدی را مورد تست و کنترل کیفیت قرار می دهند و در صورت مشاهده هر گونه مشکل ، سریعا محصولات را قبل از پخش شدن در بازار ، مرجوع می کنند و به همین علت در محصولات درجه یک ، در طی چندین سال فروش و خدمات مربوط به فیلترها ، هیچ مشکلی را نمی بینیم . اما برعکس یک محصول را که کیفیت مناسبی دارد ، سفارش مجدد می دهیم اما در کمال تعجب می بینیم سری بعدی فیلترها ، دارای مشکلات اساسی هستند که حتی کارخانه سازنده نیز از آن بی خبر است و این مورد متاسفانه زیاد دیده میشود .

توسعه گونه‌ای از باکتری E. coli که از دی اکسید کربن تغذیه می‌کند

 

5- طراحی بهتر و خلاقانه

شرکت های بزرگ و معروف ، بر روی تمام ابعاد یک محصول فکر و کار انجام میدهند . طراحی خلاقانه و کاربردی تر یکی از همین موارد است و شرکت سازنده سعی می کند محصولش حتی از نظر ظاهری نیز دارای کیفیت بالاتری باشد .

دستگاه تصفیه آب LifeStraw: خدمات: ایده یاب

 

6- بسته بندی بهتر و زیبا تر

 

فیلترها یکی از محصولات مهم هستند که حتما باید به صورت تمیز و بدون آلودگی درون سیستم تصفیه آب نصب شوند . اگر فیلتر دارای آلودگی باشد ، این آلودگی بسیار سریع درون بخش های دستگاه تصفیه آب پخش می شود و مشکلاتی را بوجود خواهد آورد . ممکن است سبب ایجاد بو و طعم ناخوشایند در دستگاه تصفیه آب شود و البته بسیاری اوقات این تاثیر بصورت آنی نیست و چند ماه بعد ممکن است بروز کند . کمپانی های سازنده که به کیفیت محصولات خود اهمیت می دهند ، معمولا محصولات خود را درون بسته بندی شیک و زیبا قرار می دهند که علاوه بر زیبایی و ترغیب به خرید مشتری ، فیلترها را از تماس با سطوح و یا دست آلوده دور نگه می دارند .

 

7- آنتی باکتریال بودن

در دستگاه های تصفیه آب خانگی ، آب خالص وجود دارد و هیچ ماده گندزدا مانند کلر وجود ندارد و بنابراین احتمال رشد میکرو و باکتری و ایجاد آلودگی در آنها بالاست . از اینرو استفاده از فیلترهای آنتی باکتریال اهمیت بسیار زیادی دارد و بسیار میتواند مفید باشد و یا برخی از اجزاء فیلتر دارای خاصیت آنتی باکتریالی باشد . فیلترهای آنتی باکتریال قطعا قیمت بالاتری دارند اما باز هم مراقب باشید بسیاری از آنتی باکتریال ها فقط در حد یک حرف و یا ادعا هستند

 

8- فیلترهای دارای توان بالاتر

برخی از فیلترها برای مصارف خاص تر و یا شرایط سخت تری تولید شده اند . به عنوان مثال ، برای آبهای با TDS بالای 2000 ، هر فیلتر ممبرانی نمیتواند پاسخگو باشد و حتما باید از ممبرانهای قوی استفاده کنید . قطعا این فیلتر دارای قیمت بالاتری است

9- خط تولید پیشرفته و رعایت کامل موارد استانداردی

در یک کمپانی ، بسیار اهمیت دارد که خط تولید فیلترها مکانیزه باشد و تمام موارد استانداردی و بهداشتی ، در زمان ساخت فیلتر ها رعایت شود . بارها دیده شده که شرکتی در محیطی غیر استاندارد و کاملا آلوده و بدون هیچگونه بهداشت ، اقدام به تولید فیلتر کرده باشد و بعدا نیز مشکلاتی بوجود آمده است که ناشی از عدم رعایت همین موارد است .

راه‌اندازی خط تولید لباس ایزوله ویژه کرونا در اصفهان | پایگاه خبری جماران

موارد دیگری نیز در تعیین قیمت فیلترها نقش دارند اما موارد اصلی در بالا ذکر شده است . به هر حال ، اگر شما به سلامتی خود اهمیت می دهید ، همیشه سعی کنید از فیلترهای مرغوب استفاده کنید و رعایت این موضوع بسیار بسیار مهم است . ظاهر همه فیلترها مشابه به هم هستند اما کیفیت داخلی آنها متفاوت است و بسیار مهم است که کیفیت مطلوبی داشته باشند . در هنگام خرید نیز بسیار مراقب باشید که توسط تبلیغات ، فیلتر نامرغوب را به قیمت بالا خریداری نکنید .

لطفا نظرات و سوالات خود را با ما و دیگران در میان بگذارید .

آشنایی با مواد و روشهای تصفیه آب

کربن فعال و تاثیرات آن روی آب

کربن فعال یا زغال فعال شده به موادی با پایه کربنی گفته میشود که توسط روشهای شیمیایی یا بوسیله بخار فعال سازی میشود . مواد اولیه در روش شیمیایی چوب و یا زغال سنگ نارس(Peat) می باشد. پس از تهیه مواد اولیه و ترکیب دیگر مواد شیمیایی به شکل خمیری آنرا در بازه دمایی 500 – 800 درجه سانتیگراد حرارت میدهند تا کربن فعال شود. در روش فعال سازی بوسیله بخار معمولا از مواد اولیه چون چوب نیم سوخته, زغال سنگ و پوست نارگیل که زغالی شده اند استفاده میشود. در حضور هوا و بخار فعال سازی در بازه دمایی 800 – 1100 درجه سانتیگراد انجام می شود. معمولا کربن فعال بدست امده از روش بخاری کیفیت بسیار بالاتری نسبت به روش شیمیایی دارد .
فیلتر کربن یک روش فیلتر است که با استفاده از یک بستر کربن فعال برای حذف آلاینده های و ناخالصی ها، با استفاده از جذب سطحی مواد شیمیایی کار میکند.همچنین این واحد تصفیه آب از دیگر قسمتها مانند غشاهای اسمز معکوس و رزین های تبادل یون در مقابل آسیب احتمالی به علت اکسیداسیون و یا رسوب آلی محافظت می کند. کربن فعال یک تکنیک رایج و دوست داشتنی در تصفیه آب است چراکه ماهیت چند منظوره داشته و این یک واقعیت است که این فرایند چیزی را به آب تصفیه شده اضافه نمی کند.
استفاده از کربن قدمت بسیار بالایی دارد چراکه محققان کشف کرده اند که مصریان باستان در گذشته آبها را در میان زغال ها ذخیره میکردند و دریافته بودند که آبی که در میان زغال ذخیره شود تازگی خود را حفظ می کند .
اغلب کربن فعال از مواد خام مانند پوسته نارگیل ، چوب، زغال سنگ، و مواد نفتی ساخته شده است. دانه های کربن اکتیو به علت سطح متخلل و ناهموار خود تقریبا دارای 1000 متر مربع سطح در هر گرم میباشند . یک قاشق چایخوری از دانه های کربن فعال سطحی در حدود یک زمین فوتبال بزرگ را داراست . با این حال مواد مختلف اولیه ، کربن متفاوتی در سختی ، چگالی ، تخلخل ، اندازه ، سطح و .. را بوجود می اورند که با توجه به کاربرد های مختلف فیلترها ، امری مثبت تلقی میشود .

سطح مقداری کربن برابر با سطح زمین فوتبال

در تصفیه اب بیشتر از کربن با پایه گیاهی ( پوسته نارگیل ) یا از آنتراسیت استفاده میشود . هرچه کربن ریزتر و دارای سطح ناهموارتر با سوراخهای بیشتر باشد سطح جذبی آن بالاتر بوده و کیفیت بالاتری دارد که معمولا کربن های پوسته نارگیل به علت پایه طبیعی داشتن و همچنین ضریب جذب بسیار بالا و طعم و بوی مطلوب آب خروجی و قدرت بالا در حذف برخی آلاینده ها از جمله تری هالومتان ها ( مشکوک به ایجاد سرطان در افراد ) بیشتر در صنعت تصفیه آب استفاده میگردند .

انواع کربن فعال

آنتراسیت Anthracite ، زغالی سخت و سیاه و براق بوده که دارای بیشترین مقدار کربن (بین 75 الی 85 درصد ) و حداقل مقدار آب و مواد فرار می باشد.  آنتراسیت در تصفیه آب و فاضلاب ، از کارایی در حد متوسط برخوردار بوده و در میان سیلیس و کربن اکتیو (زغال فعال) می باشد. سیلیس که یک ماده معدنی خالص و کربن اکتیو نیز یک محصول گیاهی فراوری شده است و آنتراسیت زغال طبیعی است که به عنوان یک کانی از زمین و معادن بدست امده تا پس از خرد شدن و آسیاب شدن آماده مصرف می گردد .

 

 

تفاوت کربن فعال و کربن معدنی ( آنتراسیت )

 

فیلتر کربن بهترین ماده در از بین بردن کلر، طعم، بو، رنگ و سایر ترکیبات آلی مختلف از مایع هستند. کربن فعال قدرت بسیار خوبی برای گرفتن بو و طعم آب دارد و بسیار عالی کلر و برخی فلزات سنگین را از آب حذف میکند اما کربن معدنی یا آنتراسیت ، در گرفتن بو و طعم آب ضعیف بوده و نمیتواند فلزات سنگین یا کلر را بخوبی حذف کند اما در گرفتن کدورت از آب بسیار عالی می باشد . معمولا از کربن آنتراسیت در تصفیه خانه های صنعتی و بزرگ برای آب و فاضلاب و در مراحل قبل از پیش تصفیه و برای کاهش کدورت استفاده می شود .

در دسته سموم دفع آفات سازمان حفاظت محیط زیست (EPA) , لیست 14 سم آشنا از جمله الدیکارب، کلردان، هپتاکلر و لیندان و .. را میبینیم . در تمام 14 مورد، کربن فعال تنها درمان توصیه می شود. از 12 علف کش ذکر شده (2،4-D، آترازین، و غیره)، کربن فعال تنها درمان توصیه می شود. برای مواد آلی، آفت کش ها، علف کش و … درمان استاندارد و در اغلب موارد تنها درمان کربن فعال توصیه می شود. طیف گسترده و آسان بودن کار با فیلترهای کربنی انهارا به مواد بسیار محبوب در صنعت تصفیه تبدیل کرده است . به جرات میتوان گفت در اغلب دستگاههای تصفیه میتوان حداقل ۱ مرحله تصفیه توسط فیلتر کربنی را مشاهده نمود .

 با این حال فیلترهای کربنی به طور کلی در از بین بردن ترکیبات معدنی یا آلاینده های دیگر مانند میکروب، سدیم، نیترات، فلوراید، سرب، فلزات سنگین و سختی موثر نیستند . فیلتر کربن تخصصی برای حذف انگل و ژیاردیا کیست از آب آشامیدنی (CarbaTEC) در دسترس هستند. لذا استفاده از فیلترهای کربنی تنها برای تصفیه برخی موارد خاص مناسب بوده و در بیشتر مواقع لازم است تا از روشها و فیلترهای دیگر نیز به صورت تکمیلی استفاده نمود .

در دستگاههای تصفیه استاندارد از ۳ مرحله فیلتر کربنی استفاده میشود . در مرحله دوم توسط کربن فعال یا کربن گرانولی و همچنین در مرحله سوم با فیلتر کربن بلوک یا CTO و همچنین در مرحله پنجم و باز هم توسط کربن فعال . همیشه نسبت به تویض به موقع فیلترهای کربنی اقدام کنید چراکه دیده شده بعد از گذشت مدت زمانی که هنوز حتی به تاریخ انقضا فیلتر نیز نرسیده ایم ولی فیلتر کربنی به علت پایین امدن ضریب جذبی و اشباع شدنش نتوانسته یه خوبی الودگی هارا جذب کند . و همچنین همیشه سعی کنید از فیلترهای کربنی با پایه گیاهی بخصوص از کربن پوسته نارگیل استفاده نمایید .

ایکس تموس المنت

وبلاگ پیش فرض

ویژگی های دوچرخه و تاریخچه آن

دوچرخه (به انگلیسی: Bicycle)

یک وسیله نقلیهٔ پدالی است که با نیروی انسان حرکت می‌ کند. دوچرخه دارای دو چرخ متصل به یک شاسی است که یک چرخ در جلو و یک چرخ در عقب قرار دارد. بنا بر ضابطه اتحادیه جهانی دوچرخه‌ سواری زین دوچرخه باید در سطحی بالاتر از پدال‌ ها قرار گرفته باشد.

تاریخچه

به سختی بتوان اختراع دوچرخه را به شخص یا محل خاصی نسبت داد. دوچرخه امروزی (مجهز به پدال و زنجیر انتقال نیرو) محصول یک روند طولانی از نظر زمانی و یک سطح گسترده ، از نظر جغرافیایی است. در کل شاید بتوان « روروک » را نوعی دوچرخه ابتدایی فرض کرد که بتدریج، به دوچرخه امروزی تکامل پیدا کرده است. با این حال مواردی از این سیر تکاملی در تاریخ ثبت شده است. برای مثال در حدود سال ۱۸۲۰ میلادی، یک آلمانی بنام (Baron Karl von Drais) یک مدل چوبی از وسیله نقلیه ای ساخت که تنها بر روی ۲ چرخ حرکت می کرد.اگرچه دوچرخه «درایز» دارای پدال نبود اما بعضی ها این نمونه را به عنوان اولین دوچرخه می شناسند. در ادامه یک آهنگر اسکاتلندی ، بنام (Kirkpatrick MacMillan) در سال ۱۸۳۹مدلی آهنی ساخت. هر چند در مورد این ادعا اختلاف نظر وجود دارد اما بطور اتفاقی در سال ۱۸۴۲ یک روزنامه در گلاسکو ، اولین حادثه با این نوع دوچرخه در ترافیک را گزارش داده است. در اوایل دهه ۱۸۶۰ یک فرانسوی به نام ( Pierre Michaux ) همراه دستیارانش با افزودن پدالی که مستقیماً به یک چرخ بزرگِ جلو متصل بود ؛ طرح و ساخت دوچرخه را متحول کرد . این مدل ، اولین نمونه از دوچرخه بود که به خط تولید انبوه رسید. در دهه ۱۸۹۰میلادی پیشرفت دوچرخه شتاب گرفت و بدنبال چند اختراع پی در پی ، دوچرخه هایی به بازار آمد که مجهز به «زنجیر پدال» بودند و توسط گردش چرخ عقب حرکت می کردند .این دوچرخه ها به دوچرخه های امروزی شباهت بیشتری داشتند.

قبل از اقدام برای خرید دوچرخه لازم است تا از مناسب بودن آن در همه جهات، به خصوص سایز و اندازه مطمئن شوید. یک دوچرخه نامناسب می ­تواند علاوه بر ایجاد احساس ناراحتی و فشردگی، انرژی زیادی نیز از شما بگیرد. پس یکی از شرایط مهم برای لذت بردن از دوچرخه سواری، اطمینان خاطر در مورد متناسب بودن اجزای دوچرخه از جمله بدنه ، زین، فرمان و رکاب با توده بدنی شما است.

یک دوچرخه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

1.تنه دوچرخه

تنه دوچرخه باید دقیقا متناسب با بدن شما باشد، در غیر این صورت دوچرخه سواری برای شما تبدیل به کاری طاقت فرسا و عذاب آور خواهد شد. اگر تنه دوچرخه برای شما کوچک باشد و در آن فشرده شده باشید، پاهای شما فضای کافی برای رکاب زدن نخواهد داشت و در مقابل اگر تنه دوچرخه بزرگتر از نیاز شما باشد نیز امکان چرخش کامل پا بر روی پدال فراهم نمی­ شود و در هردو حالت از تمام توان خود برای دوچرخه سواری بهره مند نمی ­شوید. یک راه ساده برای بررسی اندازه تنه این است: در حالی­ که پاهای شما ،حدودا 2/5 سانتیمتر (معادل 1 اینچ) و یا کمی بیشتر بود،می توان نتیجه گرفت این سایز از تنه مناسب شماست. البته این اندازه در مورد دوچرخه های مسابقه، گردشگری و هیبرید صادق است و در مورد دوچرخه های کوهستان این فاصله باید بیشتر باشد. در مورد انتخاب دوچرخه برای کودکان نیز اگر کودک بر روی زین نشسته باشد و نوک انگشت پایش به زمین برسد و درعین حال به راحتی بتواند فرمان را در دست بگیرد، می توانید از مناسب بودن اندازه تنه برای کودک خود تا حدودی مطمئن شوید. ضمنا باید فاصله 25-20 میلیمتری بین میله بالای تنه و وسط پای کودک نیز در حالت ایستاده بررسی شود.

2.موقعیت زین

برخی دوچرخه سواران زین را کمی رو به جلو و یا رو به عقب تنظیم کرده و در این موقعیت احساس راحتی می ­کنند ولی اکثریت ترجیح می دهند که زین دوچرخه صاف و بدون زاویه باشد تا  هنگام سوار شدن بر روی زین احساس راحتی بیشتری کنند. بررسی این موضوع که کدام حالت زین برای شما مناسب تر است، کاملا شخصی است و با آزمون و خطای خود شخص ، چگونگی تنظیم زین مشخص می­ شود. اما اساسا تنظیم زین باید به گونه ای باشد که پاها به راحتی روی پدال قرار گیرند و فضای کافی برای جا به جایی آنها در دسترس باشد. اگر زین طوری تنظیم شود که برای قرارگرفتن پاها بر روی پدال نیاز به جا به جایی نشیمن­ گاه در هر حرکت باشد، نامناسب است.

3.فرمان دوچرخه

موقعیت قرارگیری فرمان بسیار مهمتر از آن است که دوچرخه سواران مبتدی تصور می­ کنند. زاویه نامناسب فرمان می ­تواند منجر به کمردرد، کشیدگی عضلات شانه و یا ایجاد درد در ناحیه مچ دست شود. به طور کلی فرمان ها متناسب با سایز دوچرخه و در عرض های مختلف طراحی و تولید می شوند. در دوچرخه ­های کوهستان، عرض فرمان بیشتر است. فرمان ها می ­توانند در ارتفاع­ های مختلف نیز تنظیم شوند. برای مثال دوچرخه های جاده، فرمان در ارتفاعی معادل یک اینچ پایین ­تر از بلندترین قسمت زین قرار می ­گیرد و این در حالیست که برای دوچرخه های کوهستان، این ارتفاع کمتر نیز می شود زیرا مرکز ثقل را پایین آورده به دوچرخه سوار کمک می ­کند تا در عین تسلط بر دوچرخه به جلو خم شود. در دوچرخه های هیبرید برای دسترسی به موقعیت نسبتا عمودی بدن،فرمان در ارتفاع بالاتری تنظیم می­ شود. موقعیت عمودی بدن به شما این امکان دید وسیع تر اطراف را می­ دهد، هرچند در این شرایط بدن از آیرودینامیک کمتری برخوردار است اما می ­توانید با تنظیم مجدد ارتفاع فرمان و پایین بردن آن در روزهای بادی، از ورود باد با سرعت زیاد به مجاری تنفسی جلوگیری کنید. به طور کلی اگر ترجیح می ­دهید در موقعیت رو به جلو دوچرخه سواری کنید باید فرمان را هم سطح زین تنظیم کنید. در هرحال همیشه به حداقل علامت درج شده روی فرمان دقت کنید و هرگز فرمان را بالاتر از آن نصب نکنید، زیرا در غیر اینصورت امکان دارد میله فرمان به درستی در بدنه قرار نگیرد.

4.چرخ ­ها

اندازه چرخ در واقع همان قطر چرخ و تایر آن است و معمولا در جدار داخلی تایر نوشته می شود. برای مثال 26×2/2 سایز استاندارد چرخ، برای دوچرخه کوهستان است و عدد 26 نشان­ دهنده قطر رینگ و 2/2 ضخامت تایر آن است. چرخ ها بر حسب نحوه استفاده در گروه های Off Road , On Road ,Touring و BMX  طبقه بندی می ­شوند. برای مثال چرخ­ هایی که برای پرش از موانع در BMX  استفاده می شوند باید برای تحمل فشار بیشتر، سطح کوچکتری داشته باشند. اندازه استاندارد چرخ های دوچرخه کوهستان معمولا559 میلی متر (معادل 26اینچ) یا622 میلی ­متر (معادل 29 اینچ) است و از آنجا که اولین بار در ایالات متحده آمریکا تولید شده، اندازه آن معمولا بر حسب اینچ بیان می ­شود. در دوچرخه های جاده،گردشگری و اکثر دوچرخه ­های هیبریدی معمولا از تایر c700 که ضخامتی برابر 736/6 میلیمتر(29 اینچ)دارد استفاده می­ شود. هرچند که عملا در بسیاری از موارد، ضخامت این تایر حدود 25-18 میلی متر کمتر از عدد ذکر شده است. هرچه لبه طوقه پهن تر باشد، استفاده از دوچرخه راحت تر خواهد بود، به همین خاطر برخی از ورزشکاران رشته های سه گانه و چندگانه استفاده از تایر c650 را ترجیح می ­دهند تا به این وسیله تسلط خود بر روی دوچرخه را افزایش دهند. در دوچرخه هایBMX  هم معمولا استفاده از هردو سایز 500 میلیمتر (20اینچ) و 600 میلیمتر (24اینچ) رایج است. در مورد دوچرخه کودکان، دامنه تغییرات قطر تایر با سن کودک در ارتباط است. قطر مناسب برای کودکان 5-3 ساله، 300 میلیمتر (12اینچ)، کودکان 7-5 سال، 400میلیمتر (16اینچ) و 10-7 سال نیز 500 میلیمتر (20 اینچ) است. در مورد کودکان بالای 10 سال می ­توان از تایرهایی که برای بزرگسالان به کار می ­رود (قطر 600 یا 700 میلیمتر) استفاده نمود.

5.طبق قامه و پنجه رکاب

یکی از نکات مهم در دوچرخه سواری ، استفاده از تمام نیروی مصرفی در راستای پیش بردن دوچرخه و جلوگیری از اتلاف انرژی دوچرخه سوار است. برای دست یابی به این منظور باید از درست قرارگرفتن پا بر روی پنجه رکاب و انتقال تمام نیروی مصرفی به طبق قامه، برای جلو بردن دوچرخه مطمئن شوید. نوع رایج طبقه قامه ها طوری طراحی می­ شوند که برای استفاده از آن­ ها نیازمند پنجه رکاب هستید. استفاده از پنجه رکاب این امکان را به شما می ­دهد تا با کفش های معمولی ورزشی نیز بتوانید دوچرخه سواری کنید و نیازی به کفش مخصوص دوچرخه سواری نخواهید داشت. در دوچرخه های کوهستانی طراحی شده با این سیستم، از پنجه رکاب دوطرفه استفاده می­ شود. طراحی این پنجه رکاب به گونه ای است که کفش به خوبی در ان قرار می­ گیرد. برخی دیگر از طوقه ها به گونه ای طراحی می­ شوند که نیازی به پنجه رکاب ندارند(clipless pedals)، ولی برای استفاده از آن ها نیازمند کفش مخصوص دوچرخه سواری می­ باشید تا توسط میخی که ته کفش تعبیه شده پا بر روی طبق قامه ثابت شود.

کربن گیری و گرفتن آب سیاه فیلتر تصفیه آب

درون بعضی از فیلترهای دستگاه تصفیه آب ، دانه های کربن وجود دارد. این دانه های کربن به روش جذب سطحی ، برخی از آلودگی ها و عناصر مضر در آب را حذف میکنند از جمله کلر . مطالعه بیشتر در مورد کربن فعال >>> کربن فعال چیست و چگونه آب را تصفیه میکند ؟ 

کربن فعال پودری - مهندسین مشاور مهاب زیست

 

کربن فعال در اولین لحظه که آب از آن میگذرد ، به اصطلاح شسته میشود و مقدار زیادی دانه های بسیار ریز کربن وارد آب شده و از فیلتر خارج میشود . رنگ آب سیاه میشود و کاملا دانه های بسیار ریز در آب مشخص هستند . معمولا این آب سیاه بعد از عبور حدود 5 لیتر آب ، تمام میشود و دیگر اثری از آن وجود نخواهد داشت . هرچه کیفیت فیلتر بالاتر باشد ، مقدار آب سیاه کمتر است و همچنین آب سیاه با مقدار کمتری آب شستشو از بین خواهد رفت . در دستگاههای تصفیه اب خانگی رایج در بازار ، فیلتر مرحله 2 (GAC) و فیلتر مرحله 5 (POST CARBON) از کربن فعال ساخته شده اند و حتما نیاز به کربن گیری دارند . در شکل زیر محل فیلتر 2 و 5 مشخص است .

مطابق با گفته های بالا ، چون فیلتر 2 و فیلتر 5 ، کربن فعال هستند ، بنابراین نیاز به کربن گیری و یا اصطلاحا حذف آب سیاه را دارند . بهتر است یک ظرف در زیر هوزینگ مرحله 3 قرار دهید تا آب سیاه فیلتر 2 ، از آنجا وارد ظرف شود و بعد از اینکه چند بار این عمل را انجام دادید و آب خروجی کاملا بی رنگ و شفاف شد ، فیلتر مرحله  3 را در جای خود ببندید . همین کار را برای فیلتر مرحله 5 نیز انجام دهید تا آب کاملا بی رنگ شود .  در ویودیو مقابل ، آموزش کامل تعویض فیلترها نمایش داده شده است >>> آموزش تعویض اصولی فیلترهای تصفیه آب خانگی

گر آب سیاه را نگیرید ؛ دانه های ریز کربن به درون ممبران خواهند رفت و خرابی زودهنگام فیلتر ممبران را خواهید داشت . همچنین راه یافتن آب سیاه به درون مخزن ، علاوه بر خرابی مخزن ، سبب جلبک زدن و افت کیفیت آب درون مخزن میشود . بنابراین حتما توصیه میشود که در هنگام تعویض فیلترها ، آب سیاه فیلترهای مرحله 2 و مرحله 5 را کاملا بگیرید . اگر این کارها را انجام ندادید و اکنون دانه های سیاه رنگ در آب پدیدار میشود ، بهتر است برای رفع مشکل اقدامات زیر را انجام دهید .

1- لوله متصل به مخزن را باز کنید و تمام آب مخزن را خالی کنید

2- فیلتر شماره 3 را باز کنید و آنرا بشویید و همچنین کربن گیری فیلتر 2 را مجددا انجام دهید .

3- فیلتر پنجم و ششم را باز کنید و در جهت معکوس آب را وارد آنها کنید تا آب سیاه به طور کلی خارج شود.

4- بهتر است فیلتر ممبران ( فیلتر شماره 4 ) را نیز باز کنید و درون هوزینگ آنرا شستشو دهید .

چنانچه در هنگام تعویض فیلترها ، آب سیاه فیلتر پنجم گرفته نشود ، دانه های مشکی رنگ ممکن است حتی تا چند هفته ، در آب خروجی دیده شود و همچنین اگر مقدار دانه های سیاه زیاد باشد، سبب کیپ شدن فیلتر پنجم و ششم میشود و مسیر آب بسته میشود و یا افت فشار خروجی را پدید می آورد .

میزان مطلوب و مناسب سختی آب و TDS جهت آشامیدن چقدر است؟

آب خوب و سالم جهت آشامیدن شاخصهای زیادی دارد از جمله سختی ، PH ، میزان دقیق هر کدام از یونهای خوب و بد ، طعم ، بو ، عدم آلودگی میکروبی و …

یکی از فاکتور های اصلی و شاخص های مهم آب آشامیدنی ، میزان TDS آن است . TDS مجموع کل املاح موجود در آب را بیان میکند .در آب مقطر TDS برابر با صفر است و هرچه این عدد بالاتر رود میزان املاح بیشتر میشود و اصطلاحا آب سخت تر میشود .

شاخص های آب استاندارد جهت آشامیدن در استانداردهای مختلف به وضوح ذکرشده است (طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی حداکثر مجاز TDS آب 1000 است ) .  اما آب مطلوب تقریبا در هیچ استانداردی به صراحت گفته نشده است به دلیل اینکه نسبی می باشد و همچنین نیاز به مطالعات و تحقیقات بسیار پیشرفته پزشکی داشته که تاکنون به انجام آن موفق نشده اند اما تقریبا در همگی استانداردها و مطالعات به لزوم پایین بودن TDS آب اشاره شده است .

آنچه واضح است تقریبا در اغلب استانداردها به خطرات ناشی از آب با TDS بالای 500 اشاره میشود و هیچکدام آشامیدن این آب را با وجود استاندارد بودن ، توصیه نمیکنند .

حداقل میزان TDS مطلوب آب نیز 50 میباشد و کمتر از این مقدار توصیه نمیشود .

( توجه شود که مطلوب با استاندارد متفاوت است مثلا میزان PH مناسب آب 6.5 تا 9 میباشد ولی میزان مطلوب آن برای بدن 7.5 تا 8.5 است )

آبها تقریبا در TDS بالای 170 ایجاد رسوب محسوسی خواهند داشت و حداکثر TDS آب مطلوب جهت آشامیدن را حدود 150 ذکر میکنند .

لازم به ذکر است یکی از بهترین ملاک های ما میتواند آب چشمه های طبیعی باشد که TDS اکثر آنها در محدوده 80 تا 150 میباشد ( بجز موارد استثناء و چشمه های معدنی خاص )

همچنین بر طبق مطالعات ، مشخص شده که رابطه معنا داری بین سنگ کلیه و سنگ مثانه با سختی آب وجود دارد ( نظر پزشکان متخصص کلیه و مجاری ادراری ) و مشاهده شده در مناطق با آبهای سخت ، شدت و تعداد بیماران مبتلا به آنها بالاتر میرود و گاهی کلیه بعضی از افراد حساسیت بالایی به کلسیم دارد و سریعا سنگ ساز میشود و تنها مزیت آبهای سخت ، تسریع بهبود شکستگی استخوانها به علت وجود کلسیم بالاست .

و همچنین اکثر متخصصان علم تغذیه و پزشکان بر این باورند که بدن بیشتر به آب سالم احتیاج دارد و سپس املاح آن درواقع آب سالم و بهداشتی در اولویت است . چرا که حیات بدن در آب است و تمام فعالیت شیمیایی بدن بدون آب مختل میشود و وجود آب سالم در همه بخش های بدن و بافت ها لازم و ضروری است . ( به عنوان مثال اگر آب دارای سطح نیترات بالا باشد ، این نیترات به بافت ها و خون انتقال می یابد که عوارض بسیار زیادی از جمله عدم اکسیژن رسانی مطلوب به بافت ها و … خواهد داشت )

آبی که از دستگاه های تصفیه آب بدست می آید اگر سختی پایینی داشته باشد (کمتر از 50 ) کمی تلخ میشود و همچنین بخاطر از دست دادن قسمت اعظم املاح آن کمی اسیدی میشود که یکی از بزرگترین عیب‌های دستگاههای تصفیه آب به عقیده کارشناسان است و خوشبختانه با بالابردن TDS آب خروجی ، این عیب به راحتی رفع خواهد شد و بنابراین آب با TDS کمتر از 50 توصیه نمی شود . همچنین آبهای با TDS بسیار پایین ممکن است باعث ریزش مو و بیماریهای قلبی و … شود البته به طور کلی هنوز اثبات نشده است که آبهای با TDS پایین ، برای بدن مشکل دارند یا ندارند اما بهتر است از آبهای با TDS بسیار پایین استفاده نشود

دیگر مشکل بسیار بزرگ آب های خالص ( آب با TDS بسیار پایین ) این است که به علت خالص بودن ظرفیت انحلال پذیری بسیار بالایی دارند که حتی محققان از حل شدن مقداری پلاستیک ظروف نگهداری در این آب را تایید کرده اند و همچنین رفتارهای بسیار زیاد دیگری نیز میتوان برای این آب در نظر گرفت که بحثی طولانی و تخصصی دارد و برای بدن مطلوب نیستند .

میزان سختی دستگاههای تصفیه آب خانگی باید در محدوده استاندارد تنظیم شود

بنابراین بر اساس تجربه و مطالعات صورت گرفته ، ما میزان مطلوب TDS آب دستگاه تصفیه آب خانگی را در محدوده 50 تا 170 (ppm) اعلام میکنیم

 

ایکس تموس المنت

وبلاگ با تصاویر کوچک

ویژگی های دوچرخه و تاریخچه آن

دوچرخه (به انگلیسی: Bicycle)

یک وسیله نقلیهٔ پدالی است که با نیروی انسان حرکت می‌ کند. دوچرخه دارای دو چرخ متصل به یک شاسی است که یک چرخ در جلو و یک چرخ در عقب قرار دارد. بنا بر ضابطه اتحادیه جهانی دوچرخه‌ سواری زین دوچرخه باید در سطحی بالاتر از پدال‌ ها قرار گرفته باشد.

تاریخچه

به سختی بتوان اختراع دوچرخه را به شخص یا محل خاصی نسبت داد. دوچرخه امروزی (مجهز به پدال و زنجیر انتقال نیرو) محصول یک روند طولانی از نظر زمانی و یک سطح گسترده ، از نظر جغرافیایی است. در کل شاید بتوان « روروک » را نوعی دوچرخه ابتدایی فرض کرد که بتدریج، به دوچرخه امروزی تکامل پیدا کرده است. با این حال مواردی از این سیر تکاملی در تاریخ ثبت شده است. برای مثال در حدود سال ۱۸۲۰ میلادی، یک آلمانی بنام (Baron Karl von Drais) یک مدل چوبی از وسیله نقلیه ای ساخت که تنها بر روی ۲ چرخ حرکت می کرد.اگرچه دوچرخه «درایز» دارای پدال نبود اما بعضی ها این نمونه را به عنوان اولین دوچرخه می شناسند. در ادامه یک آهنگر اسکاتلندی ، بنام (Kirkpatrick MacMillan) در سال ۱۸۳۹مدلی آهنی ساخت. هر چند در مورد این ادعا اختلاف نظر وجود دارد اما بطور اتفاقی در سال ۱۸۴۲ یک روزنامه در گلاسکو ، اولین حادثه با این نوع دوچرخه در ترافیک را گزارش داده است. در اوایل دهه ۱۸۶۰ یک فرانسوی به نام ( Pierre Michaux ) همراه دستیارانش با افزودن پدالی که مستقیماً به یک چرخ بزرگِ جلو متصل بود ؛ طرح و ساخت دوچرخه را متحول کرد . این مدل ، اولین نمونه از دوچرخه بود که به خط تولید انبوه رسید. در دهه ۱۸۹۰میلادی پیشرفت دوچرخه شتاب گرفت و بدنبال چند اختراع پی در پی ، دوچرخه هایی به بازار آمد که مجهز به «زنجیر پدال» بودند و توسط گردش چرخ عقب حرکت می کردند .این دوچرخه ها به دوچرخه های امروزی شباهت بیشتری داشتند.

قبل از اقدام برای خرید دوچرخه لازم است تا از مناسب بودن آن در همه جهات، به خصوص سایز و اندازه مطمئن شوید. یک دوچرخه نامناسب می ­تواند علاوه بر ایجاد احساس ناراحتی و فشردگی، انرژی زیادی نیز از شما بگیرد. پس یکی از شرایط مهم برای لذت بردن از دوچرخه سواری، اطمینان خاطر در مورد متناسب بودن اجزای دوچرخه از جمله بدنه ، زین، فرمان و رکاب با توده بدنی شما است.

یک دوچرخه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

1.تنه دوچرخه

تنه دوچرخه باید دقیقا متناسب با بدن شما باشد، در غیر این صورت دوچرخه سواری برای شما تبدیل به کاری طاقت فرسا و عذاب آور خواهد شد. اگر تنه دوچرخه برای شما کوچک باشد و در آن فشرده شده باشید، پاهای شما فضای کافی برای رکاب زدن نخواهد داشت و در مقابل اگر تنه دوچرخه بزرگتر از نیاز شما باشد نیز امکان چرخش کامل پا بر روی پدال فراهم نمی­ شود و در هردو حالت از تمام توان خود برای دوچرخه سواری بهره مند نمی ­شوید. یک راه ساده برای بررسی اندازه تنه این است: در حالی­ که پاهای شما ،حدودا 2/5 سانتیمتر (معادل 1 اینچ) و یا کمی بیشتر بود،می توان نتیجه گرفت این سایز از تنه مناسب شماست. البته این اندازه در مورد دوچرخه های مسابقه، گردشگری و هیبرید صادق است و در مورد دوچرخه های کوهستان این فاصله باید بیشتر باشد. در مورد انتخاب دوچرخه برای کودکان نیز اگر کودک بر روی زین نشسته باشد و نوک انگشت پایش به زمین برسد و درعین حال به راحتی بتواند فرمان را در دست بگیرد، می توانید از مناسب بودن اندازه تنه برای کودک خود تا حدودی مطمئن شوید. ضمنا باید فاصله 25-20 میلیمتری بین میله بالای تنه و وسط پای کودک نیز در حالت ایستاده بررسی شود.

2.موقعیت زین

برخی دوچرخه سواران زین را کمی رو به جلو و یا رو به عقب تنظیم کرده و در این موقعیت احساس راحتی می ­کنند ولی اکثریت ترجیح می دهند که زین دوچرخه صاف و بدون زاویه باشد تا  هنگام سوار شدن بر روی زین احساس راحتی بیشتری کنند. بررسی این موضوع که کدام حالت زین برای شما مناسب تر است، کاملا شخصی است و با آزمون و خطای خود شخص ، چگونگی تنظیم زین مشخص می­ شود. اما اساسا تنظیم زین باید به گونه ای باشد که پاها به راحتی روی پدال قرار گیرند و فضای کافی برای جا به جایی آنها در دسترس باشد. اگر زین طوری تنظیم شود که برای قرارگرفتن پاها بر روی پدال نیاز به جا به جایی نشیمن­ گاه در هر حرکت باشد، نامناسب است.

3.فرمان دوچرخه

موقعیت قرارگیری فرمان بسیار مهمتر از آن است که دوچرخه سواران مبتدی تصور می­ کنند. زاویه نامناسب فرمان می ­تواند منجر به کمردرد، کشیدگی عضلات شانه و یا ایجاد درد در ناحیه مچ دست شود. به طور کلی فرمان ها متناسب با سایز دوچرخه و در عرض های مختلف طراحی و تولید می شوند. در دوچرخه ­های کوهستان، عرض فرمان بیشتر است. فرمان ها می ­توانند در ارتفاع­ های مختلف نیز تنظیم شوند. برای مثال دوچرخه های جاده، فرمان در ارتفاعی معادل یک اینچ پایین ­تر از بلندترین قسمت زین قرار می ­گیرد و این در حالیست که برای دوچرخه های کوهستان، این ارتفاع کمتر نیز می شود زیرا مرکز ثقل را پایین آورده به دوچرخه سوار کمک می ­کند تا در عین تسلط بر دوچرخه به جلو خم شود. در دوچرخه های هیبرید برای دسترسی به موقعیت نسبتا عمودی بدن،فرمان در ارتفاع بالاتری تنظیم می­ شود. موقعیت عمودی بدن به شما این امکان دید وسیع تر اطراف را می­ دهد، هرچند در این شرایط بدن از آیرودینامیک کمتری برخوردار است اما می ­توانید با تنظیم مجدد ارتفاع فرمان و پایین بردن آن در روزهای بادی، از ورود باد با سرعت زیاد به مجاری تنفسی جلوگیری کنید. به طور کلی اگر ترجیح می ­دهید در موقعیت رو به جلو دوچرخه سواری کنید باید فرمان را هم سطح زین تنظیم کنید. در هرحال همیشه به حداقل علامت درج شده روی فرمان دقت کنید و هرگز فرمان را بالاتر از آن نصب نکنید، زیرا در غیر اینصورت امکان دارد میله فرمان به درستی در بدنه قرار نگیرد.

4.چرخ ­ها

اندازه چرخ در واقع همان قطر چرخ و تایر آن است و معمولا در جدار داخلی تایر نوشته می شود. برای مثال 26×2/2 سایز استاندارد چرخ، برای دوچرخه کوهستان است و عدد 26 نشان­ دهنده قطر رینگ و 2/2 ضخامت تایر آن است. چرخ ها بر حسب نحوه استفاده در گروه های Off Road , On Road ,Touring و BMX  طبقه بندی می ­شوند. برای مثال چرخ­ هایی که برای پرش از موانع در BMX  استفاده می شوند باید برای تحمل فشار بیشتر، سطح کوچکتری داشته باشند. اندازه استاندارد چرخ های دوچرخه کوهستان معمولا559 میلی متر (معادل 26اینچ) یا622 میلی ­متر (معادل 29 اینچ) است و از آنجا که اولین بار در ایالات متحده آمریکا تولید شده، اندازه آن معمولا بر حسب اینچ بیان می ­شود. در دوچرخه های جاده،گردشگری و اکثر دوچرخه ­های هیبریدی معمولا از تایر c700 که ضخامتی برابر 736/6 میلیمتر(29 اینچ)دارد استفاده می­ شود. هرچند که عملا در بسیاری از موارد، ضخامت این تایر حدود 25-18 میلی متر کمتر از عدد ذکر شده است. هرچه لبه طوقه پهن تر باشد، استفاده از دوچرخه راحت تر خواهد بود، به همین خاطر برخی از ورزشکاران رشته های سه گانه و چندگانه استفاده از تایر c650 را ترجیح می ­دهند تا به این وسیله تسلط خود بر روی دوچرخه را افزایش دهند. در دوچرخه هایBMX  هم معمولا استفاده از هردو سایز 500 میلیمتر (20اینچ) و 600 میلیمتر (24اینچ) رایج است. در مورد دوچرخه کودکان، دامنه تغییرات قطر تایر با سن کودک در ارتباط است. قطر مناسب برای کودکان 5-3 ساله، 300 میلیمتر (12اینچ)، کودکان 7-5 سال، 400میلیمتر (16اینچ) و 10-7 سال نیز 500 میلیمتر (20 اینچ) است. در مورد کودکان بالای 10 سال می ­توان از تایرهایی که برای بزرگسالان به کار می ­رود (قطر 600 یا 700 میلیمتر) استفاده نمود.

5.طبق قامه و پنجه رکاب

یکی از نکات مهم در دوچرخه سواری ، استفاده از تمام نیروی مصرفی در راستای پیش بردن دوچرخه و جلوگیری از اتلاف انرژی دوچرخه سوار است. برای دست یابی به این منظور باید از درست قرارگرفتن پا بر روی پنجه رکاب و انتقال تمام نیروی مصرفی به طبق قامه، برای جلو بردن دوچرخه مطمئن شوید. نوع رایج طبقه قامه ها طوری طراحی می­ شوند که برای استفاده از آن­ ها نیازمند پنجه رکاب هستید. استفاده از پنجه رکاب این امکان را به شما می ­دهد تا با کفش های معمولی ورزشی نیز بتوانید دوچرخه سواری کنید و نیازی به کفش مخصوص دوچرخه سواری نخواهید داشت. در دوچرخه های کوهستانی طراحی شده با این سیستم، از پنجه رکاب دوطرفه استفاده می­ شود. طراحی این پنجه رکاب به گونه ای است که کفش به خوبی در ان قرار می­ گیرد. برخی دیگر از طوقه ها به گونه ای طراحی می­ شوند که نیازی به پنجه رکاب ندارند(clipless pedals)، ولی برای استفاده از آن ها نیازمند کفش مخصوص دوچرخه سواری می­ باشید تا توسط میخی که ته کفش تعبیه شده پا بر روی طبق قامه ثابت شود.

کربن گیری و گرفتن آب سیاه فیلتر تصفیه آب

درون بعضی از فیلترهای دستگاه تصفیه آب ، دانه های کربن وجود دارد. این دانه های کربن به روش جذب سطحی ، برخی از آلودگی ها و عناصر مضر در آب را حذف میکنند از جمله کلر . مطالعه بیشتر در مورد کربن فعال >>> کربن فعال چیست و چگونه آب را تصفیه میکند ؟ 

کربن فعال پودری - مهندسین مشاور مهاب زیست

 

کربن فعال در اولین لحظه که آب از آن میگذرد ، به اصطلاح شسته میشود و مقدار زیادی دانه های بسیار ریز کربن وارد آب شده و از فیلتر خارج میشود . رنگ آب سیاه میشود و کاملا دانه های بسیار ریز در آب مشخص هستند . معمولا این آب سیاه بعد از عبور حدود 5 لیتر آب ، تمام میشود و دیگر اثری از آن وجود نخواهد داشت . هرچه کیفیت فیلتر بالاتر باشد ، مقدار آب سیاه کمتر است و همچنین آب سیاه با مقدار کمتری آب شستشو از بین خواهد رفت . در دستگاههای تصفیه اب خانگی رایج در بازار ، فیلتر مرحله 2 (GAC) و فیلتر مرحله 5 (POST CARBON) از کربن فعال ساخته شده اند و حتما نیاز به کربن گیری دارند . در شکل زیر محل فیلتر 2 و 5 مشخص است .

مطابق با گفته های بالا ، چون فیلتر 2 و فیلتر 5 ، کربن فعال هستند ، بنابراین نیاز به کربن گیری و یا اصطلاحا حذف آب سیاه را دارند . بهتر است یک ظرف در زیر هوزینگ مرحله 3 قرار دهید تا آب سیاه فیلتر 2 ، از آنجا وارد ظرف شود و بعد از اینکه چند بار این عمل را انجام دادید و آب خروجی کاملا بی رنگ و شفاف شد ، فیلتر مرحله  3 را در جای خود ببندید . همین کار را برای فیلتر مرحله 5 نیز انجام دهید تا آب کاملا بی رنگ شود .  در ویودیو مقابل ، آموزش کامل تعویض فیلترها نمایش داده شده است >>> آموزش تعویض اصولی فیلترهای تصفیه آب خانگی

گر آب سیاه را نگیرید ؛ دانه های ریز کربن به درون ممبران خواهند رفت و خرابی زودهنگام فیلتر ممبران را خواهید داشت . همچنین راه یافتن آب سیاه به درون مخزن ، علاوه بر خرابی مخزن ، سبب جلبک زدن و افت کیفیت آب درون مخزن میشود . بنابراین حتما توصیه میشود که در هنگام تعویض فیلترها ، آب سیاه فیلترهای مرحله 2 و مرحله 5 را کاملا بگیرید . اگر این کارها را انجام ندادید و اکنون دانه های سیاه رنگ در آب پدیدار میشود ، بهتر است برای رفع مشکل اقدامات زیر را انجام دهید .

1- لوله متصل به مخزن را باز کنید و تمام آب مخزن را خالی کنید

2- فیلتر شماره 3 را باز کنید و آنرا بشویید و همچنین کربن گیری فیلتر 2 را مجددا انجام دهید .

3- فیلتر پنجم و ششم را باز کنید و در جهت معکوس آب را وارد آنها کنید تا آب سیاه به طور کلی خارج شود.

4- بهتر است فیلتر ممبران ( فیلتر شماره 4 ) را نیز باز کنید و درون هوزینگ آنرا شستشو دهید .

چنانچه در هنگام تعویض فیلترها ، آب سیاه فیلتر پنجم گرفته نشود ، دانه های مشکی رنگ ممکن است حتی تا چند هفته ، در آب خروجی دیده شود و همچنین اگر مقدار دانه های سیاه زیاد باشد، سبب کیپ شدن فیلتر پنجم و ششم میشود و مسیر آب بسته میشود و یا افت فشار خروجی را پدید می آورد .

میزان مطلوب و مناسب سختی آب و TDS جهت آشامیدن چقدر است؟

آب خوب و سالم جهت آشامیدن شاخصهای زیادی دارد از جمله سختی ، PH ، میزان دقیق هر کدام از یونهای خوب و بد ، طعم ، بو ، عدم آلودگی میکروبی و …

یکی از فاکتور های اصلی و شاخص های مهم آب آشامیدنی ، میزان TDS آن است . TDS مجموع کل املاح موجود در آب را بیان میکند .در آب مقطر TDS برابر با صفر است و هرچه این عدد بالاتر رود میزان املاح بیشتر میشود و اصطلاحا آب سخت تر میشود .

شاخص های آب استاندارد جهت آشامیدن در استانداردهای مختلف به وضوح ذکرشده است (طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی حداکثر مجاز TDS آب 1000 است ) .  اما آب مطلوب تقریبا در هیچ استانداردی به صراحت گفته نشده است به دلیل اینکه نسبی می باشد و همچنین نیاز به مطالعات و تحقیقات بسیار پیشرفته پزشکی داشته که تاکنون به انجام آن موفق نشده اند اما تقریبا در همگی استانداردها و مطالعات به لزوم پایین بودن TDS آب اشاره شده است .

آنچه واضح است تقریبا در اغلب استانداردها به خطرات ناشی از آب با TDS بالای 500 اشاره میشود و هیچکدام آشامیدن این آب را با وجود استاندارد بودن ، توصیه نمیکنند .

حداقل میزان TDS مطلوب آب نیز 50 میباشد و کمتر از این مقدار توصیه نمیشود .

( توجه شود که مطلوب با استاندارد متفاوت است مثلا میزان PH مناسب آب 6.5 تا 9 میباشد ولی میزان مطلوب آن برای بدن 7.5 تا 8.5 است )

آبها تقریبا در TDS بالای 170 ایجاد رسوب محسوسی خواهند داشت و حداکثر TDS آب مطلوب جهت آشامیدن را حدود 150 ذکر میکنند .

لازم به ذکر است یکی از بهترین ملاک های ما میتواند آب چشمه های طبیعی باشد که TDS اکثر آنها در محدوده 80 تا 150 میباشد ( بجز موارد استثناء و چشمه های معدنی خاص )

همچنین بر طبق مطالعات ، مشخص شده که رابطه معنا داری بین سنگ کلیه و سنگ مثانه با سختی آب وجود دارد ( نظر پزشکان متخصص کلیه و مجاری ادراری ) و مشاهده شده در مناطق با آبهای سخت ، شدت و تعداد بیماران مبتلا به آنها بالاتر میرود و گاهی کلیه بعضی از افراد حساسیت بالایی به کلسیم دارد و سریعا سنگ ساز میشود و تنها مزیت آبهای سخت ، تسریع بهبود شکستگی استخوانها به علت وجود کلسیم بالاست .

و همچنین اکثر متخصصان علم تغذیه و پزشکان بر این باورند که بدن بیشتر به آب سالم احتیاج دارد و سپس املاح آن درواقع آب سالم و بهداشتی در اولویت است . چرا که حیات بدن در آب است و تمام فعالیت شیمیایی بدن بدون آب مختل میشود و وجود آب سالم در همه بخش های بدن و بافت ها لازم و ضروری است . ( به عنوان مثال اگر آب دارای سطح نیترات بالا باشد ، این نیترات به بافت ها و خون انتقال می یابد که عوارض بسیار زیادی از جمله عدم اکسیژن رسانی مطلوب به بافت ها و … خواهد داشت )

آبی که از دستگاه های تصفیه آب بدست می آید اگر سختی پایینی داشته باشد (کمتر از 50 ) کمی تلخ میشود و همچنین بخاطر از دست دادن قسمت اعظم املاح آن کمی اسیدی میشود که یکی از بزرگترین عیب‌های دستگاههای تصفیه آب به عقیده کارشناسان است و خوشبختانه با بالابردن TDS آب خروجی ، این عیب به راحتی رفع خواهد شد و بنابراین آب با TDS کمتر از 50 توصیه نمی شود . همچنین آبهای با TDS بسیار پایین ممکن است باعث ریزش مو و بیماریهای قلبی و … شود البته به طور کلی هنوز اثبات نشده است که آبهای با TDS پایین ، برای بدن مشکل دارند یا ندارند اما بهتر است از آبهای با TDS بسیار پایین استفاده نشود

دیگر مشکل بسیار بزرگ آب های خالص ( آب با TDS بسیار پایین ) این است که به علت خالص بودن ظرفیت انحلال پذیری بسیار بالایی دارند که حتی محققان از حل شدن مقداری پلاستیک ظروف نگهداری در این آب را تایید کرده اند و همچنین رفتارهای بسیار زیاد دیگری نیز میتوان برای این آب در نظر گرفت که بحثی طولانی و تخصصی دارد و برای بدن مطلوب نیستند .

میزان سختی دستگاههای تصفیه آب خانگی باید در محدوده استاندارد تنظیم شود

بنابراین بر اساس تجربه و مطالعات صورت گرفته ، ما میزان مطلوب TDS آب دستگاه تصفیه آب خانگی را در محدوده 50 تا 170 (ppm) اعلام میکنیم

 

ایکس تموس المنت

وبلاگ شطرنجی

ویژگی های دوچرخه و تاریخچه آن

دوچرخه (به انگلیسی: Bicycle)

یک وسیله نقلیهٔ پدالی است که با نیروی انسان حرکت می‌ کند. دوچرخه دارای دو چرخ متصل به یک شاسی است که یک چرخ در جلو و یک چرخ در عقب قرار دارد. بنا بر ضابطه اتحادیه جهانی دوچرخه‌ سواری زین دوچرخه باید در سطحی بالاتر از پدال‌ ها قرار گرفته باشد.

تاریخچه

به سختی بتوان اختراع دوچرخه را به شخص یا محل خاصی نسبت داد. دوچرخه امروزی (مجهز به پدال و زنجیر انتقال نیرو) محصول یک روند طولانی از نظر زمانی و یک سطح گسترده ، از نظر جغرافیایی است. در کل شاید بتوان « روروک » را نوعی دوچرخه ابتدایی فرض کرد که بتدریج، به دوچرخه امروزی تکامل پیدا کرده است. با این حال مواردی از این سیر تکاملی در تاریخ ثبت شده است. برای مثال در حدود سال ۱۸۲۰ میلادی، یک آلمانی بنام (Baron Karl von Drais) یک مدل چوبی از وسیله نقلیه ای ساخت که تنها بر روی ۲ چرخ حرکت می کرد.اگرچه دوچرخه «درایز» دارای پدال نبود اما بعضی ها این نمونه را به عنوان اولین دوچرخه می شناسند. در ادامه یک آهنگر اسکاتلندی ، بنام (Kirkpatrick MacMillan) در سال ۱۸۳۹مدلی آهنی ساخت. هر چند در مورد این ادعا اختلاف نظر وجود دارد اما بطور اتفاقی در سال ۱۸۴۲ یک روزنامه در گلاسکو ، اولین حادثه با این نوع دوچرخه در ترافیک را گزارش داده است. در اوایل دهه ۱۸۶۰ یک فرانسوی به نام ( Pierre Michaux ) همراه دستیارانش با افزودن پدالی که مستقیماً به یک چرخ بزرگِ جلو متصل بود ؛ طرح و ساخت دوچرخه را متحول کرد . این مدل ، اولین نمونه از دوچرخه بود که به خط تولید انبوه رسید. در دهه ۱۸۹۰میلادی پیشرفت دوچرخه شتاب گرفت و بدنبال چند اختراع پی در پی ، دوچرخه هایی به بازار آمد که مجهز به «زنجیر پدال» بودند و توسط گردش چرخ عقب حرکت می کردند .این دوچرخه ها به دوچرخه های امروزی شباهت بیشتری داشتند.

قبل از اقدام برای خرید دوچرخه لازم است تا از مناسب بودن آن در همه جهات، به خصوص سایز و اندازه مطمئن شوید. یک دوچرخه نامناسب می ­تواند علاوه بر ایجاد احساس ناراحتی و فشردگی، انرژی زیادی نیز از شما بگیرد. پس یکی از شرایط مهم برای لذت بردن از دوچرخه سواری، اطمینان خاطر در مورد متناسب بودن اجزای دوچرخه از جمله بدنه ، زین، فرمان و رکاب با توده بدنی شما است.

یک دوچرخه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

1.تنه دوچرخه

تنه دوچرخه باید دقیقا متناسب با بدن شما باشد، در غیر این صورت دوچرخه سواری برای شما تبدیل به کاری طاقت فرسا و عذاب آور خواهد شد. اگر تنه دوچرخه برای شما کوچک باشد و در آن فشرده شده باشید، پاهای شما فضای کافی برای رکاب زدن نخواهد داشت و در مقابل اگر تنه دوچرخه بزرگتر از نیاز شما باشد نیز امکان چرخش کامل پا بر روی پدال فراهم نمی­ شود و در هردو حالت از تمام توان خود برای دوچرخه سواری بهره مند نمی ­شوید. یک راه ساده برای بررسی اندازه تنه این است: در حالی­ که پاهای شما ،حدودا 2/5 سانتیمتر (معادل 1 اینچ) و یا کمی بیشتر بود،می توان نتیجه گرفت این سایز از تنه مناسب شماست. البته این اندازه در مورد دوچرخه های مسابقه، گردشگری و هیبرید صادق است و در مورد دوچرخه های کوهستان این فاصله باید بیشتر باشد. در مورد انتخاب دوچرخه برای کودکان نیز اگر کودک بر روی زین نشسته باشد و نوک انگشت پایش به زمین برسد و درعین حال به راحتی بتواند فرمان را در دست بگیرد، می توانید از مناسب بودن اندازه تنه برای کودک خود تا حدودی مطمئن شوید. ضمنا باید فاصله 25-20 میلیمتری بین میله بالای تنه و وسط پای کودک نیز در حالت ایستاده بررسی شود.

2.موقعیت زین

برخی دوچرخه سواران زین را کمی رو به جلو و یا رو به عقب تنظیم کرده و در این موقعیت احساس راحتی می ­کنند ولی اکثریت ترجیح می دهند که زین دوچرخه صاف و بدون زاویه باشد تا  هنگام سوار شدن بر روی زین احساس راحتی بیشتری کنند. بررسی این موضوع که کدام حالت زین برای شما مناسب تر است، کاملا شخصی است و با آزمون و خطای خود شخص ، چگونگی تنظیم زین مشخص می­ شود. اما اساسا تنظیم زین باید به گونه ای باشد که پاها به راحتی روی پدال قرار گیرند و فضای کافی برای جا به جایی آنها در دسترس باشد. اگر زین طوری تنظیم شود که برای قرارگرفتن پاها بر روی پدال نیاز به جا به جایی نشیمن­ گاه در هر حرکت باشد، نامناسب است.

3.فرمان دوچرخه

موقعیت قرارگیری فرمان بسیار مهمتر از آن است که دوچرخه سواران مبتدی تصور می­ کنند. زاویه نامناسب فرمان می ­تواند منجر به کمردرد، کشیدگی عضلات شانه و یا ایجاد درد در ناحیه مچ دست شود. به طور کلی فرمان ها متناسب با سایز دوچرخه و در عرض های مختلف طراحی و تولید می شوند. در دوچرخه ­های کوهستان، عرض فرمان بیشتر است. فرمان ها می ­توانند در ارتفاع­ های مختلف نیز تنظیم شوند. برای مثال دوچرخه های جاده، فرمان در ارتفاعی معادل یک اینچ پایین ­تر از بلندترین قسمت زین قرار می ­گیرد و این در حالیست که برای دوچرخه های کوهستان، این ارتفاع کمتر نیز می شود زیرا مرکز ثقل را پایین آورده به دوچرخه سوار کمک می ­کند تا در عین تسلط بر دوچرخه به جلو خم شود. در دوچرخه های هیبرید برای دسترسی به موقعیت نسبتا عمودی بدن،فرمان در ارتفاع بالاتری تنظیم می­ شود. موقعیت عمودی بدن به شما این امکان دید وسیع تر اطراف را می­ دهد، هرچند در این شرایط بدن از آیرودینامیک کمتری برخوردار است اما می ­توانید با تنظیم مجدد ارتفاع فرمان و پایین بردن آن در روزهای بادی، از ورود باد با سرعت زیاد به مجاری تنفسی جلوگیری کنید. به طور کلی اگر ترجیح می ­دهید در موقعیت رو به جلو دوچرخه سواری کنید باید فرمان را هم سطح زین تنظیم کنید. در هرحال همیشه به حداقل علامت درج شده روی فرمان دقت کنید و هرگز فرمان را بالاتر از آن نصب نکنید، زیرا در غیر اینصورت امکان دارد میله فرمان به درستی در بدنه قرار نگیرد.

4.چرخ ­ها

اندازه چرخ در واقع همان قطر چرخ و تایر آن است و معمولا در جدار داخلی تایر نوشته می شود. برای مثال 26×2/2 سایز استاندارد چرخ، برای دوچرخه کوهستان است و عدد 26 نشان­ دهنده قطر رینگ و 2/2 ضخامت تایر آن است. چرخ ها بر حسب نحوه استفاده در گروه های Off Road , On Road ,Touring و BMX  طبقه بندی می ­شوند. برای مثال چرخ­ هایی که برای پرش از موانع در BMX  استفاده می شوند باید برای تحمل فشار بیشتر، سطح کوچکتری داشته باشند. اندازه استاندارد چرخ های دوچرخه کوهستان معمولا559 میلی متر (معادل 26اینچ) یا622 میلی ­متر (معادل 29 اینچ) است و از آنجا که اولین بار در ایالات متحده آمریکا تولید شده، اندازه آن معمولا بر حسب اینچ بیان می ­شود. در دوچرخه های جاده،گردشگری و اکثر دوچرخه ­های هیبریدی معمولا از تایر c700 که ضخامتی برابر 736/6 میلیمتر(29 اینچ)دارد استفاده می­ شود. هرچند که عملا در بسیاری از موارد، ضخامت این تایر حدود 25-18 میلی متر کمتر از عدد ذکر شده است. هرچه لبه طوقه پهن تر باشد، استفاده از دوچرخه راحت تر خواهد بود، به همین خاطر برخی از ورزشکاران رشته های سه گانه و چندگانه استفاده از تایر c650 را ترجیح می ­دهند تا به این وسیله تسلط خود بر روی دوچرخه را افزایش دهند. در دوچرخه هایBMX  هم معمولا استفاده از هردو سایز 500 میلیمتر (20اینچ) و 600 میلیمتر (24اینچ) رایج است. در مورد دوچرخه کودکان، دامنه تغییرات قطر تایر با سن کودک در ارتباط است. قطر مناسب برای کودکان 5-3 ساله، 300 میلیمتر (12اینچ)، کودکان 7-5 سال، 400میلیمتر (16اینچ) و 10-7 سال نیز 500 میلیمتر (20 اینچ) است. در مورد کودکان بالای 10 سال می ­توان از تایرهایی که برای بزرگسالان به کار می ­رود (قطر 600 یا 700 میلیمتر) استفاده نمود.

5.طبق قامه و پنجه رکاب

یکی از نکات مهم در دوچرخه سواری ، استفاده از تمام نیروی مصرفی در راستای پیش بردن دوچرخه و جلوگیری از اتلاف انرژی دوچرخه سوار است. برای دست یابی به این منظور باید از درست قرارگرفتن پا بر روی پنجه رکاب و انتقال تمام نیروی مصرفی به طبق قامه، برای جلو بردن دوچرخه مطمئن شوید. نوع رایج طبقه قامه ها طوری طراحی می­ شوند که برای استفاده از آن­ ها نیازمند پنجه رکاب هستید. استفاده از پنجه رکاب این امکان را به شما می ­دهد تا با کفش های معمولی ورزشی نیز بتوانید دوچرخه سواری کنید و نیازی به کفش مخصوص دوچرخه سواری نخواهید داشت. در دوچرخه های کوهستانی طراحی شده با این سیستم، از پنجه رکاب دوطرفه استفاده می­ شود. طراحی این پنجه رکاب به گونه ای است که کفش به خوبی در ان قرار می­ گیرد. برخی دیگر از طوقه ها به گونه ای طراحی می­ شوند که نیازی به پنجه رکاب ندارند(clipless pedals)، ولی برای استفاده از آن ها نیازمند کفش مخصوص دوچرخه سواری می­ باشید تا توسط میخی که ته کفش تعبیه شده پا بر روی طبق قامه ثابت شود.

کربن گیری و گرفتن آب سیاه فیلتر تصفیه آب

درون بعضی از فیلترهای دستگاه تصفیه آب ، دانه های کربن وجود دارد. این دانه های کربن به روش جذب سطحی ، برخی از آلودگی ها و عناصر مضر در آب را حذف میکنند از جمله کلر . مطالعه بیشتر در مورد کربن فعال >>> کربن فعال چیست و چگونه آب را تصفیه میکند ؟ 

کربن فعال پودری - مهندسین مشاور مهاب زیست

 

کربن فعال در اولین لحظه که آب از آن میگذرد ، به اصطلاح شسته میشود و مقدار زیادی دانه های بسیار ریز کربن وارد آب شده و از فیلتر خارج میشود . رنگ آب سیاه میشود و کاملا دانه های بسیار ریز در آب مشخص هستند . معمولا این آب سیاه بعد از عبور حدود 5 لیتر آب ، تمام میشود و دیگر اثری از آن وجود نخواهد داشت . هرچه کیفیت فیلتر بالاتر باشد ، مقدار آب سیاه کمتر است و همچنین آب سیاه با مقدار کمتری آب شستشو از بین خواهد رفت . در دستگاههای تصفیه اب خانگی رایج در بازار ، فیلتر مرحله 2 (GAC) و فیلتر مرحله 5 (POST CARBON) از کربن فعال ساخته شده اند و حتما نیاز به کربن گیری دارند . در شکل زیر محل فیلتر 2 و 5 مشخص است .

مطابق با گفته های بالا ، چون فیلتر 2 و فیلتر 5 ، کربن فعال هستند ، بنابراین نیاز به کربن گیری و یا اصطلاحا حذف آب سیاه را دارند . بهتر است یک ظرف در زیر هوزینگ مرحله 3 قرار دهید تا آب سیاه فیلتر 2 ، از آنجا وارد ظرف شود و بعد از اینکه چند بار این عمل را انجام دادید و آب خروجی کاملا بی رنگ و شفاف شد ، فیلتر مرحله  3 را در جای خود ببندید . همین کار را برای فیلتر مرحله 5 نیز انجام دهید تا آب کاملا بی رنگ شود .  در ویودیو مقابل ، آموزش کامل تعویض فیلترها نمایش داده شده است >>> آموزش تعویض اصولی فیلترهای تصفیه آب خانگی

گر آب سیاه را نگیرید ؛ دانه های ریز کربن به درون ممبران خواهند رفت و خرابی زودهنگام فیلتر ممبران را خواهید داشت . همچنین راه یافتن آب سیاه به درون مخزن ، علاوه بر خرابی مخزن ، سبب جلبک زدن و افت کیفیت آب درون مخزن میشود . بنابراین حتما توصیه میشود که در هنگام تعویض فیلترها ، آب سیاه فیلترهای مرحله 2 و مرحله 5 را کاملا بگیرید . اگر این کارها را انجام ندادید و اکنون دانه های سیاه رنگ در آب پدیدار میشود ، بهتر است برای رفع مشکل اقدامات زیر را انجام دهید .

1- لوله متصل به مخزن را باز کنید و تمام آب مخزن را خالی کنید

2- فیلتر شماره 3 را باز کنید و آنرا بشویید و همچنین کربن گیری فیلتر 2 را مجددا انجام دهید .

3- فیلتر پنجم و ششم را باز کنید و در جهت معکوس آب را وارد آنها کنید تا آب سیاه به طور کلی خارج شود.

4- بهتر است فیلتر ممبران ( فیلتر شماره 4 ) را نیز باز کنید و درون هوزینگ آنرا شستشو دهید .

چنانچه در هنگام تعویض فیلترها ، آب سیاه فیلتر پنجم گرفته نشود ، دانه های مشکی رنگ ممکن است حتی تا چند هفته ، در آب خروجی دیده شود و همچنین اگر مقدار دانه های سیاه زیاد باشد، سبب کیپ شدن فیلتر پنجم و ششم میشود و مسیر آب بسته میشود و یا افت فشار خروجی را پدید می آورد .

میزان مطلوب و مناسب سختی آب و TDS جهت آشامیدن چقدر است؟

آب خوب و سالم جهت آشامیدن شاخصهای زیادی دارد از جمله سختی ، PH ، میزان دقیق هر کدام از یونهای خوب و بد ، طعم ، بو ، عدم آلودگی میکروبی و …

یکی از فاکتور های اصلی و شاخص های مهم آب آشامیدنی ، میزان TDS آن است . TDS مجموع کل املاح موجود در آب را بیان میکند .در آب مقطر TDS برابر با صفر است و هرچه این عدد بالاتر رود میزان املاح بیشتر میشود و اصطلاحا آب سخت تر میشود .

شاخص های آب استاندارد جهت آشامیدن در استانداردهای مختلف به وضوح ذکرشده است (طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی حداکثر مجاز TDS آب 1000 است ) .  اما آب مطلوب تقریبا در هیچ استانداردی به صراحت گفته نشده است به دلیل اینکه نسبی می باشد و همچنین نیاز به مطالعات و تحقیقات بسیار پیشرفته پزشکی داشته که تاکنون به انجام آن موفق نشده اند اما تقریبا در همگی استانداردها و مطالعات به لزوم پایین بودن TDS آب اشاره شده است .

آنچه واضح است تقریبا در اغلب استانداردها به خطرات ناشی از آب با TDS بالای 500 اشاره میشود و هیچکدام آشامیدن این آب را با وجود استاندارد بودن ، توصیه نمیکنند .

حداقل میزان TDS مطلوب آب نیز 50 میباشد و کمتر از این مقدار توصیه نمیشود .

( توجه شود که مطلوب با استاندارد متفاوت است مثلا میزان PH مناسب آب 6.5 تا 9 میباشد ولی میزان مطلوب آن برای بدن 7.5 تا 8.5 است )

آبها تقریبا در TDS بالای 170 ایجاد رسوب محسوسی خواهند داشت و حداکثر TDS آب مطلوب جهت آشامیدن را حدود 150 ذکر میکنند .

لازم به ذکر است یکی از بهترین ملاک های ما میتواند آب چشمه های طبیعی باشد که TDS اکثر آنها در محدوده 80 تا 150 میباشد ( بجز موارد استثناء و چشمه های معدنی خاص )

همچنین بر طبق مطالعات ، مشخص شده که رابطه معنا داری بین سنگ کلیه و سنگ مثانه با سختی آب وجود دارد ( نظر پزشکان متخصص کلیه و مجاری ادراری ) و مشاهده شده در مناطق با آبهای سخت ، شدت و تعداد بیماران مبتلا به آنها بالاتر میرود و گاهی کلیه بعضی از افراد حساسیت بالایی به کلسیم دارد و سریعا سنگ ساز میشود و تنها مزیت آبهای سخت ، تسریع بهبود شکستگی استخوانها به علت وجود کلسیم بالاست .

و همچنین اکثر متخصصان علم تغذیه و پزشکان بر این باورند که بدن بیشتر به آب سالم احتیاج دارد و سپس املاح آن درواقع آب سالم و بهداشتی در اولویت است . چرا که حیات بدن در آب است و تمام فعالیت شیمیایی بدن بدون آب مختل میشود و وجود آب سالم در همه بخش های بدن و بافت ها لازم و ضروری است . ( به عنوان مثال اگر آب دارای سطح نیترات بالا باشد ، این نیترات به بافت ها و خون انتقال می یابد که عوارض بسیار زیادی از جمله عدم اکسیژن رسانی مطلوب به بافت ها و … خواهد داشت )

آبی که از دستگاه های تصفیه آب بدست می آید اگر سختی پایینی داشته باشد (کمتر از 50 ) کمی تلخ میشود و همچنین بخاطر از دست دادن قسمت اعظم املاح آن کمی اسیدی میشود که یکی از بزرگترین عیب‌های دستگاههای تصفیه آب به عقیده کارشناسان است و خوشبختانه با بالابردن TDS آب خروجی ، این عیب به راحتی رفع خواهد شد و بنابراین آب با TDS کمتر از 50 توصیه نمی شود . همچنین آبهای با TDS بسیار پایین ممکن است باعث ریزش مو و بیماریهای قلبی و … شود البته به طور کلی هنوز اثبات نشده است که آبهای با TDS پایین ، برای بدن مشکل دارند یا ندارند اما بهتر است از آبهای با TDS بسیار پایین استفاده نشود

دیگر مشکل بسیار بزرگ آب های خالص ( آب با TDS بسیار پایین ) این است که به علت خالص بودن ظرفیت انحلال پذیری بسیار بالایی دارند که حتی محققان از حل شدن مقداری پلاستیک ظروف نگهداری در این آب را تایید کرده اند و همچنین رفتارهای بسیار زیاد دیگری نیز میتوان برای این آب در نظر گرفت که بحثی طولانی و تخصصی دارد و برای بدن مطلوب نیستند .

میزان سختی دستگاههای تصفیه آب خانگی باید در محدوده استاندارد تنظیم شود

بنابراین بر اساس تجربه و مطالعات صورت گرفته ، ما میزان مطلوب TDS آب دستگاه تصفیه آب خانگی را در محدوده 50 تا 170 (ppm) اعلام میکنیم

 

املاح محلول در آب (TDS)

منظور از TDS ” کل مواد جامد محلول در آب (Total dissolved solids) ” یا غلظت املاح آب است که برابر مجموع غلظت همه یونهای موجود در آب میباشد .
برای اندازه گیری کل مواد جامد محلول در آب ، آبی را که از صافی مخصوص عبور داده شده و مواد معلق و کلوییدی آن گرفته شده را به عنوان نمونه انتخاب میکنند و سپس حجم دقیقی از آن آب را در یک بوته چینی دقیقا وزن شده ریخته و در دمای 110 درجه سانتیگراد تبخیر و خشک میکنند . تفاوت وزن بوته قبل از ریختن نمونه و پس از خشک شدن نمونه روی آن وزن کل مواد جامد محلول در نمونه آب را نشان میدهد که اگر بر حجم نمونه تقسیم شود غلظت املاح آب به دست میاید که معمولا بر حسب  ppm یا میلی گرم در لیتر گزارش میشود .
برای سنجش TDS امروزه از دستگاههای خاصی استفاده میشود که به صورت آنی میزان TDS اب را نشان میدهد . البته این دستگاهها در محدوده دمایی خاصی دقت لازم رو داشته و از خاصیت هدایت الکتریکی و رابطه آن با TDS میزان سختی آن را نمایش میدهد .
یک نمونه از این دستگاهها را در زیر مشاهده مینمایید .

خرید و قیمت دستگاه TDS متر قلمی (سختی سنج آب) | ترب

 

میزان مطلوب TDS اب برای اشامیدن در محدوده 50 تا 170 میباشد و همچین نوشیدن آب با سختی بالاتر از 500 توصیه نمیشود و از اب بالایی 2000 هرگز استفاده نکنید .

TDS آب های شور در حدود 10000 میباشد .

TDS آب دریا در حدود 40000 میباشد .

TDS آب چشمه های کوهستانی در محدوده 80 تا 160 میباشد .

 منبع : کتاب اصول تصفیه آب ، تالیف دکتر محمد چالکش امیری

ایکس تموس المنت

وبلاگ آلترناتیو

دوچرخه

ویژگی های دوچرخه و تاریخچه آن

دوچرخه (به انگلیسی: Bicycle)

یک وسیله نقلیهٔ پدالی است که با نیروی انسان حرکت می‌ کند. دوچرخه دارای دو چرخ متصل به یک شاسی است که یک چرخ در جلو و یک چرخ در عقب قرار دارد. بنا بر ضابطه اتحادیه جهانی دوچرخه‌ سواری زین دوچرخه باید در سطحی بالاتر از پدال‌ ها قرار گرفته باشد.

تاریخچه

به سختی بتوان اختراع دوچرخه را به شخص یا محل خاصی نسبت داد. دوچرخه امروزی (مجهز به پدال و زنجیر انتقال نیرو) محصول یک روند طولانی از نظر زمانی و یک سطح گسترده ، از نظر جغرافیایی است. در کل شاید بتوان « روروک » را نوعی دوچرخه ابتدایی فرض کرد که بتدریج، به دوچرخه امروزی تکامل پیدا کرده است. با این حال مواردی از این سیر تکاملی در تاریخ ثبت شده است. برای مثال در حدود سال ۱۸۲۰ میلادی، یک آلمانی بنام (Baron Karl von Drais) یک مدل چوبی از وسیله نقلیه ای ساخت که تنها بر روی ۲ چرخ حرکت می کرد.اگرچه دوچرخه «درایز» دارای پدال نبود اما بعضی ها این نمونه را به عنوان اولین دوچرخه می شناسند. در ادامه یک آهنگر اسکاتلندی ، بنام (Kirkpatrick MacMillan) در سال ۱۸۳۹مدلی آهنی ساخت. هر چند در مورد این ادعا اختلاف نظر وجود دارد اما بطور اتفاقی در سال ۱۸۴۲ یک روزنامه در گلاسکو ، اولین حادثه با این نوع دوچرخه در ترافیک را گزارش داده است. در اوایل دهه ۱۸۶۰ یک فرانسوی به نام ( Pierre Michaux ) همراه دستیارانش با افزودن پدالی که مستقیماً به یک چرخ بزرگِ جلو متصل بود ؛ طرح و ساخت دوچرخه را متحول کرد . این مدل ، اولین نمونه از دوچرخه بود که به خط تولید انبوه رسید. در دهه ۱۸۹۰میلادی پیشرفت دوچرخه شتاب گرفت و بدنبال چند اختراع پی در پی ، دوچرخه هایی به بازار آمد که مجهز به «زنجیر پدال» بودند و توسط گردش چرخ عقب حرکت می کردند .این دوچرخه ها به دوچرخه های امروزی شباهت بیشتری داشتند.

قبل از اقدام برای خرید دوچرخه لازم است تا از مناسب بودن آن در همه جهات، به خصوص سایز و اندازه مطمئن شوید. یک دوچرخه نامناسب می ­تواند علاوه بر ایجاد احساس ناراحتی و فشردگی، انرژی زیادی نیز از شما بگیرد. پس یکی از شرایط مهم برای لذت بردن از دوچرخه سواری، اطمینان خاطر در مورد متناسب بودن اجزای دوچرخه از جمله بدنه ، زین، فرمان و رکاب با توده بدنی شما است.

یک دوچرخه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

1.تنه دوچرخه

تنه دوچرخه باید دقیقا متناسب با بدن شما باشد، در غیر این صورت دوچرخه سواری برای شما تبدیل به کاری طاقت فرسا و عذاب آور خواهد شد. اگر تنه دوچرخه برای شما کوچک باشد و در آن فشرده شده باشید، پاهای شما فضای کافی برای رکاب زدن نخواهد داشت و در مقابل اگر تنه دوچرخه بزرگتر از نیاز شما باشد نیز امکان چرخش کامل پا بر روی پدال فراهم نمی­ شود و در هردو حالت از تمام توان خود برای دوچرخه سواری بهره مند نمی ­شوید. یک راه ساده برای بررسی اندازه تنه این است: در حالی­ که پاهای شما ،حدودا 2/5 سانتیمتر (معادل 1 اینچ) و یا کمی بیشتر بود،می توان نتیجه گرفت این سایز از تنه مناسب شماست. البته این اندازه در مورد دوچرخه های مسابقه، گردشگری و هیبرید صادق است و در مورد دوچرخه های کوهستان این فاصله باید بیشتر باشد. در مورد انتخاب دوچرخه برای کودکان نیز اگر کودک بر روی زین نشسته باشد و نوک انگشت پایش به زمین برسد و درعین حال به راحتی بتواند فرمان را در دست بگیرد، می توانید از مناسب بودن اندازه تنه برای کودک خود تا حدودی مطمئن شوید. ضمنا باید فاصله 25-20 میلیمتری بین میله بالای تنه و وسط پای کودک نیز در حالت ایستاده بررسی شود.

2.موقعیت زین

برخی دوچرخه سواران زین را کمی رو به جلو و یا رو به عقب تنظیم کرده و در این موقعیت احساس راحتی می ­کنند ولی اکثریت ترجیح می دهند که زین دوچرخه صاف و بدون زاویه باشد تا  هنگام سوار شدن بر روی زین احساس راحتی بیشتری کنند. بررسی این موضوع که کدام حالت زین برای شما مناسب تر است، کاملا شخصی است و با آزمون و خطای خود شخص ، چگونگی تنظیم زین مشخص می­ شود. اما اساسا تنظیم زین باید به گونه ای باشد که پاها به راحتی روی پدال قرار گیرند و فضای کافی برای جا به جایی آنها در دسترس باشد. اگر زین طوری تنظیم شود که برای قرارگرفتن پاها بر روی پدال نیاز به جا به جایی نشیمن­ گاه در هر حرکت باشد، نامناسب است.

3.فرمان دوچرخه

موقعیت قرارگیری فرمان بسیار مهمتر از آن است که دوچرخه سواران مبتدی تصور می­ کنند. زاویه نامناسب فرمان می ­تواند منجر به کمردرد، کشیدگی عضلات شانه و یا ایجاد درد در ناحیه مچ دست شود. به طور کلی فرمان ها متناسب با سایز دوچرخه و در عرض های مختلف طراحی و تولید می شوند. در دوچرخه ­های کوهستان، عرض فرمان بیشتر است. فرمان ها می ­توانند در ارتفاع­ های مختلف نیز تنظیم شوند. برای مثال دوچرخه های جاده، فرمان در ارتفاعی معادل یک اینچ پایین ­تر از بلندترین قسمت زین قرار می ­گیرد و این در حالیست که برای دوچرخه های کوهستان، این ارتفاع کمتر نیز می شود زیرا مرکز ثقل را پایین آورده به دوچرخه سوار کمک می ­کند تا در عین تسلط بر دوچرخه به جلو خم شود. در دوچرخه های هیبرید برای دسترسی به موقعیت نسبتا عمودی بدن،فرمان در ارتفاع بالاتری تنظیم می­ شود. موقعیت عمودی بدن به شما این امکان دید وسیع تر اطراف را می­ دهد، هرچند در این شرایط بدن از آیرودینامیک کمتری برخوردار است اما می ­توانید با تنظیم مجدد ارتفاع فرمان و پایین بردن آن در روزهای بادی، از ورود باد با سرعت زیاد به مجاری تنفسی جلوگیری کنید. به طور کلی اگر ترجیح می ­دهید در موقعیت رو به جلو دوچرخه سواری کنید باید فرمان را هم سطح زین تنظیم کنید. در هرحال همیشه به حداقل علامت درج شده روی فرمان دقت کنید و هرگز فرمان را بالاتر از آن نصب نکنید، زیرا در غیر اینصورت امکان دارد میله فرمان به درستی در بدنه قرار نگیرد.

4.چرخ ­ها

اندازه چرخ در واقع همان قطر چرخ و تایر آن است و معمولا در جدار داخلی تایر نوشته می شود. برای مثال 26×2/2 سایز استاندارد چرخ، برای دوچرخه کوهستان است و عدد 26 نشان­ دهنده قطر رینگ و 2/2 ضخامت تایر آن است. چرخ ها بر حسب نحوه استفاده در گروه های Off Road , On Road ,Touring و BMX  طبقه بندی می ­شوند. برای مثال چرخ­ هایی که برای پرش از موانع در BMX  استفاده می شوند باید برای تحمل فشار بیشتر، سطح کوچکتری داشته باشند. اندازه استاندارد چرخ های دوچرخه کوهستان معمولا559 میلی متر (معادل 26اینچ) یا622 میلی ­متر (معادل 29 اینچ) است و از آنجا که اولین بار در ایالات متحده آمریکا تولید شده، اندازه آن معمولا بر حسب اینچ بیان می ­شود. در دوچرخه های جاده،گردشگری و اکثر دوچرخه ­های هیبریدی معمولا از تایر c700 که ضخامتی برابر 736/6 میلیمتر(29 اینچ)دارد استفاده می­ شود. هرچند که عملا در بسیاری از موارد، ضخامت این تایر حدود 25-18 میلی متر کمتر از عدد ذکر شده است. هرچه لبه طوقه پهن تر باشد، استفاده از دوچرخه راحت تر خواهد بود، به همین خاطر برخی از ورزشکاران رشته های سه گانه و چندگانه استفاده از تایر c650 را ترجیح می ­دهند تا به این وسیله تسلط خود بر روی دوچرخه را افزایش دهند. در دوچرخه هایBMX  هم معمولا استفاده از هردو سایز 500 میلیمتر (20اینچ) و 600 میلیمتر (24اینچ) رایج است. در مورد دوچرخه کودکان، دامنه تغییرات قطر تایر با سن کودک در ارتباط است. قطر مناسب برای کودکان 5-3 ساله، 300 میلیمتر (12اینچ)، کودکان 7-5 سال، 400میلیمتر (16اینچ) و 10-7 سال نیز 500 میلیمتر (20 اینچ) است. در مورد کودکان بالای 10 سال می ­توان از تایرهایی که برای بزرگسالان به کار می ­رود (قطر 600 یا 700 میلیمتر) استفاده نمود.

5.طبق قامه و پنجه رکاب

یکی از نکات مهم در دوچرخه سواری ، استفاده از تمام نیروی مصرفی در راستای پیش بردن دوچرخه و جلوگیری از اتلاف انرژی دوچرخه سوار است. برای دست یابی به این منظور باید از درست قرارگرفتن پا بر روی پنجه رکاب و انتقال تمام نیروی مصرفی به طبق قامه، برای جلو بردن دوچرخه مطمئن شوید. نوع رایج طبقه قامه ها طوری طراحی می­ شوند که برای استفاده از آن­ ها نیازمند پنجه رکاب هستید. استفاده از پنجه رکاب این امکان را به شما می ­دهد تا با کفش های معمولی ورزشی نیز بتوانید دوچرخه سواری کنید و نیازی به کفش مخصوص دوچرخه سواری نخواهید داشت. در دوچرخه های کوهستانی طراحی شده با این سیستم، از پنجه رکاب دوطرفه استفاده می­ شود. طراحی این پنجه رکاب به گونه ای است که کفش به خوبی در ان قرار می­ گیرد. برخی دیگر از طوقه ها به گونه ای طراحی می­ شوند که نیازی به پنجه رکاب ندارند(clipless pedals)، ولی برای استفاده از آن ها نیازمند کفش مخصوص دوچرخه سواری می­ باشید تا توسط میخی که ته کفش تعبیه شده پا بر روی طبق قامه ثابت شود.

دستگاه تصفیه آب

کربن گیری و گرفتن آب سیاه فیلتر تصفیه آب

درون بعضی از فیلترهای دستگاه تصفیه آب ، دانه های کربن وجود دارد. این دانه های کربن به روش جذب سطحی ، برخی از آلودگی ها و عناصر مضر در آب را حذف میکنند از جمله کلر . مطالعه بیشتر در مورد کربن فعال >>> کربن فعال چیست و چگونه آب را تصفیه میکند ؟ 

کربن فعال پودری - مهندسین مشاور مهاب زیست

 

کربن فعال در اولین لحظه که آب از آن میگذرد ، به اصطلاح شسته میشود و مقدار زیادی دانه های بسیار ریز کربن وارد آب شده و از فیلتر خارج میشود . رنگ آب سیاه میشود و کاملا دانه های بسیار ریز در آب مشخص هستند . معمولا این آب سیاه بعد از عبور حدود 5 لیتر آب ، تمام میشود و دیگر اثری از آن وجود نخواهد داشت . هرچه کیفیت فیلتر بالاتر باشد ، مقدار آب سیاه کمتر است و همچنین آب سیاه با مقدار کمتری آب شستشو از بین خواهد رفت . در دستگاههای تصفیه اب خانگی رایج در بازار ، فیلتر مرحله 2 (GAC) و فیلتر مرحله 5 (POST CARBON) از کربن فعال ساخته شده اند و حتما نیاز به کربن گیری دارند . در شکل زیر محل فیلتر 2 و 5 مشخص است .

مطابق با گفته های بالا ، چون فیلتر 2 و فیلتر 5 ، کربن فعال هستند ، بنابراین نیاز به کربن گیری و یا اصطلاحا حذف آب سیاه را دارند . بهتر است یک ظرف در زیر هوزینگ مرحله 3 قرار دهید تا آب سیاه فیلتر 2 ، از آنجا وارد ظرف شود و بعد از اینکه چند بار این عمل را انجام دادید و آب خروجی کاملا بی رنگ و شفاف شد ، فیلتر مرحله  3 را در جای خود ببندید . همین کار را برای فیلتر مرحله 5 نیز انجام دهید تا آب کاملا بی رنگ شود .  در ویودیو مقابل ، آموزش کامل تعویض فیلترها نمایش داده شده است >>> آموزش تعویض اصولی فیلترهای تصفیه آب خانگی

گر آب سیاه را نگیرید ؛ دانه های ریز کربن به درون ممبران خواهند رفت و خرابی زودهنگام فیلتر ممبران را خواهید داشت . همچنین راه یافتن آب سیاه به درون مخزن ، علاوه بر خرابی مخزن ، سبب جلبک زدن و افت کیفیت آب درون مخزن میشود . بنابراین حتما توصیه میشود که در هنگام تعویض فیلترها ، آب سیاه فیلترهای مرحله 2 و مرحله 5 را کاملا بگیرید . اگر این کارها را انجام ندادید و اکنون دانه های سیاه رنگ در آب پدیدار میشود ، بهتر است برای رفع مشکل اقدامات زیر را انجام دهید .

1- لوله متصل به مخزن را باز کنید و تمام آب مخزن را خالی کنید

2- فیلتر شماره 3 را باز کنید و آنرا بشویید و همچنین کربن گیری فیلتر 2 را مجددا انجام دهید .

3- فیلتر پنجم و ششم را باز کنید و در جهت معکوس آب را وارد آنها کنید تا آب سیاه به طور کلی خارج شود.

4- بهتر است فیلتر ممبران ( فیلتر شماره 4 ) را نیز باز کنید و درون هوزینگ آنرا شستشو دهید .

چنانچه در هنگام تعویض فیلترها ، آب سیاه فیلتر پنجم گرفته نشود ، دانه های مشکی رنگ ممکن است حتی تا چند هفته ، در آب خروجی دیده شود و همچنین اگر مقدار دانه های سیاه زیاد باشد، سبب کیپ شدن فیلتر پنجم و ششم میشود و مسیر آب بسته میشود و یا افت فشار خروجی را پدید می آورد .

دسته‌بندی نشده

میزان مطلوب و مناسب سختی آب و TDS جهت آشامیدن چقدر است؟

آب خوب و سالم جهت آشامیدن شاخصهای زیادی دارد از جمله سختی ، PH ، میزان دقیق هر کدام از یونهای خوب و بد ، طعم ، بو ، عدم آلودگی میکروبی و …

یکی از فاکتور های اصلی و شاخص های مهم آب آشامیدنی ، میزان TDS آن است . TDS مجموع کل املاح موجود در آب را بیان میکند .در آب مقطر TDS برابر با صفر است و هرچه این عدد بالاتر رود میزان املاح بیشتر میشود و اصطلاحا آب سخت تر میشود .

شاخص های آب استاندارد جهت آشامیدن در استانداردهای مختلف به وضوح ذکرشده است (طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی حداکثر مجاز TDS آب 1000 است ) .  اما آب مطلوب تقریبا در هیچ استانداردی به صراحت گفته نشده است به دلیل اینکه نسبی می باشد و همچنین نیاز به مطالعات و تحقیقات بسیار پیشرفته پزشکی داشته که تاکنون به انجام آن موفق نشده اند اما تقریبا در همگی استانداردها و مطالعات به لزوم پایین بودن TDS آب اشاره شده است .

آنچه واضح است تقریبا در اغلب استانداردها به خطرات ناشی از آب با TDS بالای 500 اشاره میشود و هیچکدام آشامیدن این آب را با وجود استاندارد بودن ، توصیه نمیکنند .

حداقل میزان TDS مطلوب آب نیز 50 میباشد و کمتر از این مقدار توصیه نمیشود .

( توجه شود که مطلوب با استاندارد متفاوت است مثلا میزان PH مناسب آب 6.5 تا 9 میباشد ولی میزان مطلوب آن برای بدن 7.5 تا 8.5 است )

آبها تقریبا در TDS بالای 170 ایجاد رسوب محسوسی خواهند داشت و حداکثر TDS آب مطلوب جهت آشامیدن را حدود 150 ذکر میکنند .

لازم به ذکر است یکی از بهترین ملاک های ما میتواند آب چشمه های طبیعی باشد که TDS اکثر آنها در محدوده 80 تا 150 میباشد ( بجز موارد استثناء و چشمه های معدنی خاص )

همچنین بر طبق مطالعات ، مشخص شده که رابطه معنا داری بین سنگ کلیه و سنگ مثانه با سختی آب وجود دارد ( نظر پزشکان متخصص کلیه و مجاری ادراری ) و مشاهده شده در مناطق با آبهای سخت ، شدت و تعداد بیماران مبتلا به آنها بالاتر میرود و گاهی کلیه بعضی از افراد حساسیت بالایی به کلسیم دارد و سریعا سنگ ساز میشود و تنها مزیت آبهای سخت ، تسریع بهبود شکستگی استخوانها به علت وجود کلسیم بالاست .

و همچنین اکثر متخصصان علم تغذیه و پزشکان بر این باورند که بدن بیشتر به آب سالم احتیاج دارد و سپس املاح آن درواقع آب سالم و بهداشتی در اولویت است . چرا که حیات بدن در آب است و تمام فعالیت شیمیایی بدن بدون آب مختل میشود و وجود آب سالم در همه بخش های بدن و بافت ها لازم و ضروری است . ( به عنوان مثال اگر آب دارای سطح نیترات بالا باشد ، این نیترات به بافت ها و خون انتقال می یابد که عوارض بسیار زیادی از جمله عدم اکسیژن رسانی مطلوب به بافت ها و … خواهد داشت )

آبی که از دستگاه های تصفیه آب بدست می آید اگر سختی پایینی داشته باشد (کمتر از 50 ) کمی تلخ میشود و همچنین بخاطر از دست دادن قسمت اعظم املاح آن کمی اسیدی میشود که یکی از بزرگترین عیب‌های دستگاههای تصفیه آب به عقیده کارشناسان است و خوشبختانه با بالابردن TDS آب خروجی ، این عیب به راحتی رفع خواهد شد و بنابراین آب با TDS کمتر از 50 توصیه نمی شود . همچنین آبهای با TDS بسیار پایین ممکن است باعث ریزش مو و بیماریهای قلبی و … شود البته به طور کلی هنوز اثبات نشده است که آبهای با TDS پایین ، برای بدن مشکل دارند یا ندارند اما بهتر است از آبهای با TDS بسیار پایین استفاده نشود

دیگر مشکل بسیار بزرگ آب های خالص ( آب با TDS بسیار پایین ) این است که به علت خالص بودن ظرفیت انحلال پذیری بسیار بالایی دارند که حتی محققان از حل شدن مقداری پلاستیک ظروف نگهداری در این آب را تایید کرده اند و همچنین رفتارهای بسیار زیاد دیگری نیز میتوان برای این آب در نظر گرفت که بحثی طولانی و تخصصی دارد و برای بدن مطلوب نیستند .

میزان سختی دستگاههای تصفیه آب خانگی باید در محدوده استاندارد تنظیم شود

بنابراین بر اساس تجربه و مطالعات صورت گرفته ، ما میزان مطلوب TDS آب دستگاه تصفیه آب خانگی را در محدوده 50 تا 170 (ppm) اعلام میکنیم

 

ایکس تموس المنت

پست های چرخشی