دستگاه تصفیه آب

آموزش تعویض فیلترهای مرحله 1و2و3 در دستگاه تصفیه آب خانگی

در اینجا قصد داریم آموزش تعویض فیلترهای دستگاههای تصفیه آب خانگی را به روش ساده که هرکسی بتواند در منزل انجام دهد ارائه دهیم . تعویض این فیلترها کار زیاد مشکلی نیست و چند نکته دارد که بهتر است انجام دهید . اگر این نکات را انجام ندهید ، ممکن است به فیلترهای دیگر خسارت وارد شود و یا کاهش کیفیت آب خروجی در طی سالهای آینده را خواهید داشت . این آموزش برای فیلترهای کارتریجی معمول در بازار است که اکثر دستگاهها از این فیلترها استفاده می کنند همانند آکواجوی ، سافت واتر ، آرتک ، فلاکس تک ، کلیر واتر ، رویال ، واتر تک ، واتر فامیلی ، فیلمتک ، سی سی کا ، استار پلاس ، پیوریکام و …

 این آموزش برای فیلترهای کارتریجی معمول در بازار است که اکثر دستگاهها از این فیلترها استفاده می کنند همانند آکواجوی ، سافت واتر ، آرتک ، فلاکس تک ، کلیر واتر ، رویال ، واتر تک ، واتر فامیلی ، فیلمتک ، سی سی کا ، استار پلاس ، پیوریکام و …

چند نکته :

– فیلترهای شماره 2 و 3 بر پایه کربن هستند . کربن استفاده شده در این فیلترها باید منشاء گیاهی داشته باشند و پوست نارگیل اولویت اول است .در بعضی از فیلترها از کربن های صنعتی و معدنی یا آنتراسیت استفاده میشود که اصلا برای تصفیه آب استاندارد نیستند و به هیچ عنوان استفاده از این نوع فیلترها توصیه نمی شود . استفاده از آنها باعث کاهش عمر ممبران و پایین آمدن کیفیت آب خروجی و تصفیه نشدن کامل آب و عوارض دیگری در دستگاه تصفیه آب خواهد شد . متاسفانه تعداد زیادی از فیلترهای موجود در بازار از این نوع هستند و یا کیفیت مطلوبی ندارند و در بسته بندی های شیک و زیبا به فروش میرسند >>> خرید آنلاین و فیلترهای پیش تصفیه

– ما توصیه میکنیم همیشه از فیلترهای مرغوب و استاندارد استفاده کنید . باور کردنش سخت است اما فیلتر نامرغوب میتواند به راحتی مواد سرطانزا به آب اضافه کند . اگر واقعا قصد دارید از فیلترهای ارزان قیمت استفاده کنید ، پیشنهاد میکنیم دستگاه تصفیه آب خود را جمع کنید و از همان آب لوله کشی شهری استفاده کنید >>> تفاوت فیلترهای خوب و بد در چیست؟

– بعضی از کمپانی ها از ترتیب دیگری در فیلترها استفاده میکنند . بدین ترتیب که در فیلتر سوم بجای حالت کربن بلاک ، از فیلتر الیافی با دقت 1 میکرون استفاده میکنند . استفاده از فیلترهای کربن بلاک بهتر است و در زمان خرید فیلترهای جدید نیز سعی کنید فیلترهایی خرید کنید که در مرحله سوم از کربن بلاک CTO استفاده کرده اند .

– عمر فیلترهای مرحله 2 و 3 حدود 9500 لیتر و یا 6 ماه عمر مفید است . بهتر است بیشتر از 6 ماه از آنها استفاده نشود . فیلتر اول نیز بستگی به کیفیت آب دارد که هروقت مشاهده کردید کثیف شده و به رنگ قهوه ای در آمده است ، تعویضش کنید . معمولا در مناطق شهری ، همان عمر 6 ماهه را دارد .

– دیر عوض کردن فیلترهای پیش تصفیه و یا قرار دادن فیلترهای جدید تاثیری بر TDS یا سختی آب خروجی ندارد و تشخیص زمان تعویض فیلترهای پیش تصفیه با دستگاه سختی سنج امکان پذیر نیست . شما باید در زمان مناسب فیلترها را تعویض کنید تا بقیه فیلترها و بخش ها ، در حالت بهینه کار خود را انجام دهند . آیا شما روغن موتور اتومبیل خود را وقتی که موتور خراب شد تعویض میکنید یا روغن را در زمان مشخص تعویض میکنید تا به موتور آسیب نرسد؟؟؟

– فیلتر شماره 2 بصورت دانه های کربن فعال است . این ماده با آب واکنش میدهد و آب را تصفیه میکند . وقتی اولین بار آب از این فیلتر عبور میکند ، مقداری از دانه های ریز از فیلتر خارج میشود که آب را به رنگ سیاه مشاهده میکنید . حتما این آب باید از دستگاه خارج شود و به فیلترهای دیگر و مخزن وارد نشود . به شدت به فیلتر ممبران آسیب وارد میکند . کربن گیری فیلترها

– گاهی بعد از تعویض فیلترها ، آب خروجی شیری رنگ می شود و اگر چند ثانیه صبر کنید از بین خواهد رفت . مثل اینکه آب کلر دارد یا گازدار است . اگر چنین موردی را مشاهده کردید ، طبیعی است و جای نگرانی نیست و به مرور زمان از بین خواهد رفت .

 – علاوه بر کربن گیری از فیلتر دوم که در فیلم زیر مشاهده خواهید کرد ، می توانید بعد از نصب فیلتر سوم ، لوله آب ورودی به ممبران را خارج کنید و بعد از باز کردن مسیر آب ، آب ورودی به ممبران را درون تشتی بریزید . این کار جهت اطمینان بیشتر انجام میشود . زیرا برخی از فیلترهای موجود در بازار ، کیفیت چندانی ندارند و فیلتر سوم نیز ممکن است در ابتدای کار کمی آب سیاه یا آب ناخالص تولید کند .

برای تعویض فیلترها شما فقط به یک آچار مخصوص باز کردن هوزینگ احتیاج دارید که معمولا روی تمام دستگاهها موجود است .

درابتدا برای تعویض فیلتر، شیر آب ورودی را ببندید و همچنین دستگاه را از برق بکشید .

ابتدا برای شروع این امر سعی کنید از دستکش‌های محکم برق استفاده نمایید زیرا پیش آمده است که به علت باز نشدن فیلتر تصفیه آب، نیاز به زور بیشتر برای باز کردن حوزینگ‌های پایینی وجود دارد و برای این منظور ممکن است دستان شما آسیب ببیند.

شیر ورودی استیل دستگاه تصفیه را ببندید. شیر ورودی یک شیر گازی در سایز 1/4 است که به شلنگ تصفیه آب متصل شده و آب آشامیدنی را وارد دستگاه شما خواهد کرد. این شیر به وسیله یک سه‌راهی استیل به شیر پیسوار ظرفشویی، زیر سینک شما وصل شده است. برای بستن شیر ورودی احتیاط کنید و بیش از اندازه زور نزنید، چون در صورتی که فشار نامناسب به شیر ورودی وارد شود امکان شکستن شیر از رزوه‌ها وجود دارد و آب از شیر یا سر گازی شیر نشتی می‌کند.

پس از بستن شیر ورودی، شیر بهداشتی روی سینک دستگاه تصفیه را باز نمایید. باز کردن شیر روی سینک، به این منظور است که مخزن تصفیه آب و آب داخل دستگاه شما کاملا خالی شود. پس از باز کردن شیر روی سینک، آب آشامیدنی تصفیه شده در حدود 16 لیتر خالی می‌شود و سپس فشار آب کاهش می‌یابد. تا قطع شدن کامل آب، صبر نمایید تا مخزن کاملا خالی شود. بعد از خالی شدن مخزن تصفیه آب شیر آبی روی مخزن را نیز ببندید.

 

شیر روی سینک که باز کرده بودید نیز ببندید، تا آخر کار به مشکلی بر نخورد. پیشنهاد می‌شود برای رعایت نحوه عوض کردن فیلتر تصفیه آب خانگی، یک لگن بزرگ یا یک سینی بزرگ زیر دستگاه قرار دهید تا آب داخل محفظه فیلترها و شلنگ‌های دستگاه روی ام دی اف کابینت یا فرش آشپزخانه نریزد.

برای باز کردن حوزینگ مرحله اول دستگاه، پیشنهاد می‌شود از آچار حوزینگ مراحل پایینی استفاده نمایید که باید در پکیج دستگاه آب تصفیه شما وجود داشته باشد. توجه نمایید که آچار را از زیر حوزینگ تا بالای حوزینگ ببرید و بعد فشار وارد کنید. جهت باز شدن فیلتر تصفیه آب، مراحل اول دوم سوم به صورت پاد ساعت گرد یعنی خلاف جهت عقربه‌های ساعت باشد.

باز نشدن فیلتر تصفیه آب به علت دیر عوض کردن فیلتر آن است که باید برای این منظور زور بیشتر و فشار بیشتری وارد شود. قبل از ایجاد فشار بیشتر مطمئن شوید که حوزینگ‌های دستگاه شما به مشکل بر نمی‌خورد و نمی‌شکند. در صورتی که حتی با فشار بیشتر هم حوزینگ دستگاه شما باز نشد، پیشنهاد می‌شود از یک چاقو برای رسوب زدایی استفاده کنید. بین کلگی حوزینگ و خود حوزینگ یک فاصله بسیار کم هست که برای باز کردن حوزینگ‌های رسوب کرده، می‌توانید چاقو را بین این شیار وارد نموده و کمی عقب و جلو نمایید تا رسوب و جرم کاهش پیدا کند.

 

 

پس از باز کردن حوزینگ مرحله اول می‌توانید فیلتر کثیف و اشباع شده را جایگزین فیلتر جدید نمایید. پیشنهاد می‌شود محفظه فیلتر مرحله اول را یک بار با آب شستشو نمایید. توجه کنید، فقط و فقط با آب خالی به شستشوی محفظه بپردازید زیرا وارد شدن مواد شوینده و کف در محفظه می‌تواند هم به دستگاه شما و هم به عملکرد فیلترهای تصفیه آب آسیب وارد نماید.

 

پس از اینکه فیلتر جدید را که جایگزین فیلتر اشباع شده کردید، هوزینگ دستگاه را سر جای خود قرار داده و در جهت عقربه‌های ساعت ببندید. مطمئن شوید که هوزینگ محکم بسته شده باشد، زیرا در صورت شل بودن رزوه‌های هوزینگ امکان نشتی آب وجود دارد. همچنین در نظر داشته باشید که بالای هوزینگ نزدیک به رزوه‌ها یک واشر برای آب بندی دستگاه شما قرار دارد، که در صورتی که اصطلاحا رزوه‌ها واشر را گاز بگیرند، واشر از جای خود جا به جا شده و می‌تواند موجب نشتی آب آشامیدنی شود.

 

در صورتی که همه این مراحل را به درستی و صحیح انجام دادید و باز هم هوزینگ مرحله اول نشتی داد، می‌توانید واشر را کمی روغن مایع خوراکی بزنید و در سر جای خود قرار دهید تا آب بندی گردد. همچنین می‌توانید از نوار تفلون صنعتی پهن نیز برای رزوه‌های هوزینگ استفاده نمایید.

تا اینجا فیلتر مرحله اول به درستی جایگزین شد و فیلتر مرحله دوم و سوم نیز به همین شکل تعویض فیلتر می‌گردند. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که فیلتر مرحله اول و فیلتر مرحله سوم، دو سر به یک شکل می‌باشند و نیازی نیست به صورت خاصی در هوزینگ دستگاه تصفیه قرار بگیرد؛ اما برای قرار دادن فیلتر مرحله دوم کربن اکتیو گرانول می‌بایست حتما واشر بالا قرار گیرد تا دستگاه شما آب بندی درستی شود و عملکرد فیلتر مرحله دوم نیز مختل نشود؛ مطابق تصویر زیر:

وظیفه فیلتر مراحل دوم و سوم حذف و تصفیه کلر از آب آشامیدنی است. در نظر بگیرید که عوارض دیر عوض کردن فیلترهای سه گانه تصفیه آب می‌تواند به پک کامل فیلتر تصفیه آب آسیب برساند؛ زیرا در صورتی که فیلتر پیش تصفیه عملکرد درستی نداشته باشد نمی‌تواند از فیلتر ممبران اسمز معکوس، که اصلی‌ترین فیلتر دستگاه شما محسوب می‌شود محافظت لازم را به عمل آورد و کیفیت آب آشامیدنی تصفیه شده شما به شدت کاهش پیدا خواهد نمود.

طبق مراحل بالا که توضیح دادیم، سه فیلتر پایینی مراحل 1 و 2 و 3 دستگاه تصفیه آب خود را تعویض نمایید. سپس نیاز به کربن گیری دستگاه تصفیه آب خانگی پیدا خواهید نمود. روش کربن گیری اصولی دستگاه، به این صورت است که شلنگ ورودی فیلتر ممبران مرحله چهارم را از اتصالات کوئیک فیتینگ جدا می‌کنید. سپس شیر ورودی دستگاه را باز می‌کنید تا آب آشامیدنی به میزان ۵ لیتر از شلنگ ورودی ممبران در یک ظرف خارج شود. سعی کنید تا زمانی که آب کاملا شفاف شود آن را تخلیه کنید، تا کربن داخل فیلتر مراحل دوم و سوم کاملا تصفیه گردند.

 

پس از این امر می‌توانید شلنگ ورودی ممبران را جا بزنید. توجه کنید که تا اینجا برای تعویض فیلتر مراحل اول دوم و سوم نیاز به کربن گیری می‌باشد و در صورتی که می‌خواهید پک کامل فیلتر تصفیه آب 6 مرحله ای را تعویض نمایید، پیشنهاد می‌شود که تا این مرحله کربن گیری را انجام ندهید و در آخر مراحل تعویض فیلتر این کار انجام شود.

مشکلات شایع بعد از تعویض فیلترهای تصفیه آب :

بعد از تعویض فیلترهای مرحله 1 و 2 و زمانی که دستگاه را روشن میکنید برای تخلیه آب سیاه ، ممکن است دستگاه روشن نشود و آب وارد فیلتر دوم و سوم نشود . در اینصورت 2 حالت ممکن است روی دهد . اول اینکه چک کنید که دستگاه روشن میشود یا نه . بهتر است به پمپ دست بزنید و ببینید که آیا لرزش دارد یا نه . اگر لرزش و صدا ندارد ، یعنی اینکه پمپ و دستگاه روشن نشده اند و طبیعتا آب نیز از فیلتر سوم خارج نمی شود . معمولا چون مخزن دستگاه پر از آب است ، دستگاه روشن نمیشود . شما باید شیر مخزن را ببندید و سپس شیر برداشت را باز کنید . احتمالا دستگاه روشن خواهد شد . اگر باز هم روشن نشد ، چک کنید که آب رودی به دستگاه و برق متصل باشند . اگر همچنان روشن نشد ، به سوکت های برق دست بزنید و تکان دهید . ممکن است سوکت های برق تکان خورده باشند و از جای خود خارج شده باشند

اگر احساس کردید که پمپ دستگاه لرزش دارد و دستگاه روشن می شود اما آب از فیلتر سوم خارج نمی شود ممکن است یک از لوله ها خم شده باشد و یا در جایی گیر کرده باشد و مسیر آب بسته شده باشد . بهتر است همه مسیر لوله ها را چک کنید . اگر مشکل برطرف نشد ، چک کنید که فیلتر اول را با پلاستیک درون هوزینگ قرار نداده باشید و آب کاملا وارد فیلتر شیشه ای شده باشد . اگر همچنان مشکل برقرار بود ، یکی یکی همه لوله ها را از فیلتر سوم به عقب بررسی کنید و ببینید که دقیقا آب تا کجا هست و در چه نقطه ای مسیر آب مسدود شده است . ممکن است شیر برقی مسیر آب را قطع کرده باشد .

بعد از نصب فیلترها و بستن هوزینگ ؛ ممکن است ببینید که هوزینگ نشتی داشته باشد و ریزش آب وجود دارد . در این حالت بهتر است شیر آب را ببندید و هوزینگ را باز کنید . چک کنید که اورینگ به درستی در محل خودش قرار داشته باشد . چک کنید که اورینگ سالم باشد . مجددا اورینگ ها را تمیز کنید و همچنین محل اورینگ هارا تمیز کنید و هوزینگ را ببندید . سعی کنید اینبار با فشار بیشتری هوزینگ را ببندید . اگر همچنان ریزش آب بعد از تعویض فیلترها وجود داشت ، مجددا هوزینگ را باز کنید و با استفاده از تفلون روی دنده ها و رزوه ها ، دوباره هوزینگ را ببندید . باید حالت های مختلف را امتحان کنید تا بالاخره بتوانید نشتی آب را برطرف سازید .

بعد از تعویض و نصب فیلترهای جدید ، ممکن است آب طعم و بوی خاصی پیدا کند . نباید بعد از تعویض فیلتر این حالت رخ دهد اما اگر آنرا مشاهده کردید ، نگران نباشید . اجازه دهید 3 روز بگذرد . در این چند روز نیز چند بار آب مخزن را تخلیه کنید . اگر همچنان در روز چهارم بو یا طعم خاص و نامطبوعی را حس کردید ، فیلترهای 1و2و3 را باز کنید و بررسی کنید که آیا بوی نامطبوعی دارند یا خیر . چنانچه بوی نامطبوعی احساس کردید ، دیگر از آن فیلتر ها استفاده نکنید و فیلترهای جدید و با کیفیت بالا را جایگزین کنید .

فیلتر مرحله اول تصفیه آب پلی پروپیلن 5 میکرون PP

فیلترهای تصفیه آب در مراحل دیگر نیز باعث کاهش کیفیت آب آشامیدنی می‌شوند. بهترین زمان برای تعویض فیلتر آب تصفیه کن به صورت زیر می‌باشد و پیشنهاد می‌گردد حتما در این زمان‌ها به سرویس دستگاه تصفیه خود بپردازید.

فیلتر مرحله سوم تصفیه آب کربن بلاک CTO

فیلتر مرحله دوم تصفیه آب کربن گرانول UDF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *